Suomalaishyökkääjä Teemu Pulkkinen joutui maanantaina kuulemaan uutisia, joita yksikään pelaaja ei halua kuulla.

Ne uutiset koskivat farmikomennusta. Detroit Red Wingsin seurajohto oli päättänyt lähettää suomalaisen AHL:ään, mutta ensiksi hänen täytyi läpäistä waiver-lista, josta mikä tahansa seura pystyi poimimaan hänet ilmaiseksi riveihinsä.

Toiveet murkaksi

Detroitissa toivottiin, että suomalainen läpäisisi listan ja pääsisi hakemaan vauhtia AHL:stä.

– Me toivomme, että häntä ei napata minkään muun seuran toimesta. AHL antaa hänelle mahdollisuuden pelata, koska hän ei pelannut paljoa viime vuonna. Sitä kautta hän nousee myös omalle tasolleen, joukkueen päävalmentaja Jeff Blashill selitti päätöstä Detroit Free Pressille.

Blashillin toiveet eivät kuitenkaan toteutuneet, vaan Minnesota Wild nappasi 24-vuotiaan laiturin riveihinsä. Pulkkisen uusi seurapomo Chuck Fletcher hehkuttikin häntä seuran Twitter-tilillä.

– Hän on ollut todella tuottelias maalintekijä jokaisella tasolla. Hän ei ole näyttänyt sitä vielä NHL-tasolla, mutta hänen potentiaalinsa on eittämättä riskin arvoinen.