Predatorsin päävalmentaja ei ole tehnyt päätöstään Juuse Saroksen suhteen – ”Tämä on se liike…”
Kuva: Getty Images
Nashville Predatorsin maalinsuulla on nähty tällä kaudella kaksi erinomaista maalivahtia. Pekka Rinne ei esittelyitä kaipaa, sillä hän on toiminut joukkueen tähtivahtina jo pitkään.
Sen sijaan Juuse Saros on yllättänyt monet. Hän on pelannut tällä kaudella kaksi ottelua NHL-seuran riveissä, joissa hänen tilastonsa ovat 96,5/1.02.
Saros on ollut erinomainen jälleen kerran myös AHL-kaukaloissa. Itsea siassa esitykset farmisarjassa ovat olleet täydellisen dominoivia. Takana on nyt nimittäin 10 ottelua tilastoin 94,5/1.59.
Predators päätti kuitenkin lähteä tähän kauteen Marek Mazanec kakkosvahtinaan. Hänen otteensa, sekä NHL:ssä että AHL:ssä, ovat kuitenkin olleet surullista katseltavaa.
Predatorsin päävalmentajana toimiva Peter Laviolette haluaa kuitenkin katsoa kolmen maalivahdin systeemin loppuun saakka.
– Meillä on kaksi nuorta maalivahtia. Yritämme pitää huolen siitä, että he molemmat oppivat, kasvavat ja saavat tärkeää kokemusta. Tämä on se liike, jonka olemme nyt päättäneet tehdä, Laviolette kertoi The Tennesseanille.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nuoret Leijonat kertovat: näin Kanada kaadetaan!
- Ranskan maajoukkuehyökkääjä siirtyy Liigaan jättisopimuksella!
- Liiga paljastaa: tällä seuralla on haastavin otteluohjelma
- Leijonat-puolustaja Juuso Välimäki: uusi seura selvillä
- Sportista lähtenyt ulkomaalaisvahti: tässä seuraava osoite!
- Jukurit vihjailee uudella hankinnalla: Haaviin MM-kisahyökkääjä?
- Joel Armia säväytti NHL:ssä – nappasi paikan pörssikärjestä!
- Jäikö tämä näkemättä? Näin Tshekki-lupaus taituroi voiton Nuorista Leijonista – ”Turnauksen upein maali”
- Nuorten Leijonien kapteenilta suoraa puhetta tappion jälkeen: ”Pettynyt itseeni ja joukkueeseen”
- Nuorille Leijonille kirvelevä tappio – Tshekki vei jatkoajalle venyneen trillerin
- Ruotsalaisseura värväsi kaksi Liigasta tuttua pelaajaa riveihinsä
- NHL-seura näytti ovea Leijonat-puolustajalle!
- Hurja huhu Patrik Laineesta!
- Sopimus purkissa – Leevi Selänteen seura selvisi!
- Mikko Lehtonen mukaan – näin kasaisimme Leijonien olympiajoukkueen
- Kasper Kotkansalo siirtyy yllättävään osoitteeseen – Liiga-sopimus julki!
- HäSa: HPK:n ensi kauden päävalmentaja selvillä
- Ketjut julki – Nuoret Leijonat sai huippu-uutisen!
- Katso Nuorten Leijonien Tshekki-ottelu ilmaiseksi – TV-lähetykset, selostaja ja kommentaattori
- Antti Mäkinen hehkutti Nuorten Leijonien puolustajaa: ”Kaikki palaset Suomen omaksi Quinn Hughesiksi”