Tuomaritkin ottivat osumaa Liiga-pelissä – kahdessa erässä 94 jäähyminuuttia

Lahdessa pelattiin vähän erilainen kamppailu Pelicansin ja Vaasan Sportin välillä. Maaleja nähtiin kaksi, mutta törkeyksiä ja jäähyminuutteja sitäkin reilummin.
Ottelu oli ehtinyt vanhentua alle kymmenen minuuttia, kun monessa liemessä ollut Antti Tyrväinen lähti isoista ovista ulos. Tyrväinen sai pelirangaistuksen tuomarin koskemattomuuden loukkaamisesta.
– Tilannetta ei näy lainkaan nauhoilta. Se tapahtuu aloituksen jälkeen. Pelitilanne on muualla, mutta kiekko on ilmeisesti tulossa Tyrväiselle. Linjatuomari (Jaakko Monto) raportoi tunteneensa selässään poikittaisen mailan, otteluvalvoja Juha Pajunen sanoi Kiekkoareena-sivuston haastattelussa.
Hetkeä myöhemmin Sportin Filip Riska taklasi rumasti kyynärpäällään Pelicansin Taavi Vartiaista päähän. Siitä ei sitten tullut jäähyä.
Toisessa erässä Ben Blood ja Otto Karvinen pudottivat hanskansa. Tappelusta molemmille ottelurangaistus. Karviselle vielä lisäksi 20 minuutin pelirangaistus, sillä hän onnistui lyömään väliin tullutta tuomaria.
Yhteensä jäähyminuutteja jaettiin Pelicansille 47 ja Sportille 49 minuuttia. 96 minuutista 94 tuomittiin kahdessa ensimmäisessä erässä.
Pelicans voitti ottelun lopulta maalein 2-0. Maalinteossa onnistuivat Vili Sopanen ja Arttu Heikkinen.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Lehti: Tapparan maajoukkuepuolustaja vaihtaa seuraa ensi kaudeksi
- Sivusto: Kärpät kaappasi maajoukkueeseen nousseen puolustajan
- Kiekkoliitto jyrähti! Entisellä Jokerit-tähdellä ei ole asiaa MM-kisoihin
- Liiga-hyökkääjän ensi kautta koskeva sopimus revitty
- Liiga vaihtuu! Tässä on suomalaistähti Julius Hongan seuraava osoite
- IL: Jokereille hyviä uutisia! Rahamiehet laittoivat seuraan kunnolla pätäkkää kiinni
- Oho! Neljälle suomalaispelaajalle lähtöpassit SHL:stä
- Pelicans eteni välieriin ulkomaalaistähtiensä johdolla – hipoivat pistetehtailullaan jopa seuraennätystä
- Teemu Ramstedt tuomitsi rantapallojen heittelyn jäälle – toiselta ex-kiekkoilijalta päinvastainen näkemys
- Pitkä pisteetön putki on historiaa – Anton Lundell osui vihdoin tolppien väliin
- Lähde: Kärppien mestarihyökkääjä palaa Suomeen – tässä uusi joukkue!
- Huima hankinta! Lehti: Liigan pistepörssin voittaneen Michael Jolyn uusi seura selvillä
- Lähde: Pelicans kaappaamassa maalitykin riveihinsä!
- Oho! Neljälle suomalaispelaajalle lähtöpassit SHL:stä
- MM-kisat jäävät väliin! KHL:ään siirtyneitä ex-liigatähtiä ei valita kisajoukkueeseen
- IL: Jukurit-tähti vaihtaa toiseen Liiga-seuraan!
- Jesse Puljujärven piina jatkuu NHL:ssä – sai jälleen karuja uutisia
- Lukko saa kaksi nimekästä paluumuuttajaa: tehomiehet SHL:stä takaisin Raumalle
- NHL-toimittaja tylyttää Jesse Puljujärveä: ”Nämä ovat faktoja”
- Kärpät-tähti ei osallistu Leijonien MM-leirille – siirtyy rapakon taakse!