Kommentti: Härskiyden huippu – miksi SM-liigan kriisiseura yrittää kusettaa omia kannattajiaan?
Kuva: Juha Tamminen
SM-liigaseura Rauman Lukon keskiviikkoinen toiminta hakee röyhkeydessä vertaistaan.
Lukko tiedotti aamupäivästä päästäneensä joukkueen ykkössentterin Aaron Gagnonin pois seurasta. Kanadalaistähti purki sopimuksensa raumalaisryhmän kanssa ”yhteisymmärryksessä”.
On ymmärrettävää, että nykyisellä sarjasysteemillä SM-liigan jumboksi jämähtänyt seura yrittää minimoida loppukauden kulut myymällä osan parhaista pelaajistaan muualle.
Gagnon kuuluu niihin pelaajiin, jotka nauttivat seurassa isoa palkkaa, eivätkä tämän kauden otteet olleet odotettuja. Samalla kyseessä oli seuran yksi parhaita pelaajia. Johtotähtiä, jonka varaan joukkue rakensi tälläkin kaudella hyökkäystään.
Erikoiseksi tilanteen teki tapa, jolla Lukko asiasta tiedotti. Gagnonin lähtö oli muotoiltu muotoon, josta vaihtoehtoista totuutta ajoittain luritellut Donald Trumpkin olisi kateellinen.
– Meillä on vielä mahdollisuudet taistella tulevan kevään pudotuspelipaikasta, joten haluamme viestittää sekä joukkueelle että katsojille, että puheet tyhjennysmyynnistä kohdistukoon nyt muualle kuin Rauman Lukkoon, Rauman Lukko Oy:n hallituksen puheenjohtaja Ari Salmi kertoi seuran virallisessa tarinassa.
Kommentti on uskomaton. Se ei pelkästään maalaa mustaa valkoiseksi – se on samalla myös valtava keskisormi raumalaisseuran kannattajien suuntaan. Yhtäkkiä kärkipelaajan myyminen onkin joukkueen vahvistamista. Ikään kuin kukaan seuran ympärillä ei tajuaisi, mistä on oikeasti kysymys.
Niin kauan kuin SM-liiga on ollut suljettu, on kevään tullen nähty mitä erikoisempia pelaajakauppoja. Lukko ei ole todellakaan ensimmäinen eikä viimeinen seura, joka tekee näin. On eri keskustelun paikka pohtia sitä, miten SM-liigan pitäisi kehittää tuotettaan, jotta vastaavaa ei nähtäisi. Vai täytyykö tilannetta ylipäätänsä muuttaa lainkaan.
Sen sijaan se, miten asian kertoo, vaikuttaa paljon. Rauman Lukon kannattajaryhmä Raumam Boja kirjoitti keskiviikkoiltana ärhäkän tekstin seuran suuntaan. Eikä suotta.
Lukon keskiviikon tiedotteesta heräsi vain ajatus, ettei seura arvosta kannattajiaan tai yhteistyökumppaneitaan pätkän vertaa. Mikäli seura on tullut tulokseen, että kädet pitää nostaa pystyyn tammikuun lopussa, täytyy siitä olla kanttia kertoa rehellisesti.
Urheilubisnes on aina tasapainottelua talouspuolen ja urheilumenestyksen välillä. Joskus on järkevää satsata tulevaisuuteen hetkellisen menestyksen hinnalla. Jokainen kausikortin ostanut katsoja tietää nykyisin, että mikäli kaudesta tulee sysimusta, nähdään keväällä yleensä enemmän nuoria pelaajia kokoonpanossa.
Valehtelu ja asioiden vääristely on kuitenkin koko kiekkoyhteisön arvojen rajua aliarvioimista. Siihen yhdelläkään suomalaisella urheiluseuralle ei ole varaa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Nyt puhuu Kalervo Kummola – IS: Näin kommentoi Liigan kohu-uutista
- Kiekko-Espoo: surkeita uutisia
- Suomeen suunnitteilla uusi huippusarja – näin reagoi pelaajayhdistys
- IL: Liiga tuhoutuu – Suomeen uusi huippusarja jo ensi kaudeksi!
- SK: Leijonat-kutsu oli jättipotti – Liiga-sensaatiolle palkankorotus!
- Leijonien joukkue julki – Jesse Puljujärvi mukana!
- TPS-puolustajalle lätkäistiin pelikieltoa!
- IS: Yllätysnimi Leijonien uudeksi selostajaksi!
- Tulikuuma Ville Koivunen: huippu-uutinen!
- Asiantuntija IS:lle: Tässä syy Jesse Puljujärven NHL-uran floppaamiseen
- Liigan maalikuningas löysi uuden joukkueen!
- TPS kiinnitti yli 400 Liiga-ottelun mestarihyökkääjän pätkäsopimuksella
- Patrik Laine: shokkiuutinen!
- Petri Matikainen: ensi kauden seura selvillä!
- SK: Leijonat-kutsu oli jättipotti – Liiga-sensaatiolle palkankorotus!
- Suomeen suunnitteilla uusi huippusarja – näin reagoi pelaajayhdistys
- IS: Yllätysnimi Leijonien uudeksi selostajaksi!
- Asiantuntija IS:lle: Tässä syy Jesse Puljujärven NHL-uran floppaamiseen
- Atro Leppänen: ensimmäinen maali Pohjois-Amerikassa!
- Nyt puhuu Kalervo Kummola – IS: Näin kommentoi Liigan kohu-uutista