Kommentti: Härskiyden huippu – miksi SM-liigan kriisiseura yrittää kusettaa omia kannattajiaan?
Kuva: Juha Tamminen
SM-liigaseura Rauman Lukon keskiviikkoinen toiminta hakee röyhkeydessä vertaistaan.
Lukko tiedotti aamupäivästä päästäneensä joukkueen ykkössentterin Aaron Gagnonin pois seurasta. Kanadalaistähti purki sopimuksensa raumalaisryhmän kanssa ”yhteisymmärryksessä”.
On ymmärrettävää, että nykyisellä sarjasysteemillä SM-liigan jumboksi jämähtänyt seura yrittää minimoida loppukauden kulut myymällä osan parhaista pelaajistaan muualle.
Gagnon kuuluu niihin pelaajiin, jotka nauttivat seurassa isoa palkkaa, eivätkä tämän kauden otteet olleet odotettuja. Samalla kyseessä oli seuran yksi parhaita pelaajia. Johtotähtiä, jonka varaan joukkue rakensi tälläkin kaudella hyökkäystään.
Erikoiseksi tilanteen teki tapa, jolla Lukko asiasta tiedotti. Gagnonin lähtö oli muotoiltu muotoon, josta vaihtoehtoista totuutta ajoittain luritellut Donald Trumpkin olisi kateellinen.
– Meillä on vielä mahdollisuudet taistella tulevan kevään pudotuspelipaikasta, joten haluamme viestittää sekä joukkueelle että katsojille, että puheet tyhjennysmyynnistä kohdistukoon nyt muualle kuin Rauman Lukkoon, Rauman Lukko Oy:n hallituksen puheenjohtaja Ari Salmi kertoi seuran virallisessa tarinassa.
Kommentti on uskomaton. Se ei pelkästään maalaa mustaa valkoiseksi – se on samalla myös valtava keskisormi raumalaisseuran kannattajien suuntaan. Yhtäkkiä kärkipelaajan myyminen onkin joukkueen vahvistamista. Ikään kuin kukaan seuran ympärillä ei tajuaisi, mistä on oikeasti kysymys.
Niin kauan kuin SM-liiga on ollut suljettu, on kevään tullen nähty mitä erikoisempia pelaajakauppoja. Lukko ei ole todellakaan ensimmäinen eikä viimeinen seura, joka tekee näin. On eri keskustelun paikka pohtia sitä, miten SM-liigan pitäisi kehittää tuotettaan, jotta vastaavaa ei nähtäisi. Vai täytyykö tilannetta ylipäätänsä muuttaa lainkaan.
Sen sijaan se, miten asian kertoo, vaikuttaa paljon. Rauman Lukon kannattajaryhmä Raumam Boja kirjoitti keskiviikkoiltana ärhäkän tekstin seuran suuntaan. Eikä suotta.
Lukon keskiviikon tiedotteesta heräsi vain ajatus, ettei seura arvosta kannattajiaan tai yhteistyökumppaneitaan pätkän vertaa. Mikäli seura on tullut tulokseen, että kädet pitää nostaa pystyyn tammikuun lopussa, täytyy siitä olla kanttia kertoa rehellisesti.
Urheilubisnes on aina tasapainottelua talouspuolen ja urheilumenestyksen välillä. Joskus on järkevää satsata tulevaisuuteen hetkellisen menestyksen hinnalla. Jokainen kausikortin ostanut katsoja tietää nykyisin, että mikäli kaudesta tulee sysimusta, nähdään keväällä yleensä enemmän nuoria pelaajia kokoonpanossa.
Valehtelu ja asioiden vääristely on kuitenkin koko kiekkoyhteisön arvojen rajua aliarvioimista. Siihen yhdelläkään suomalaisella urheiluseuralle ei ole varaa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Leijonien MM-joukkueelle kova vahvistus NHL:stä? ”Jos kutsu tulee, niin totta kai lähden”
- Potkut saanut Liiga-valmentaja sai työpaikan ulkomailta!
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat ovat Ässät-tähti Jonne Tammelan perässä!
- Missä ura jatkuu? Kultaleijona ulos seurastaan
- Tässä SaiPan valinta aloittavaksi maalivahdiksi pudotuspeleissä!
- Urheilucast: Tapparan hyökkääjä siirtyy Jokereihin!
- Lähde: Liigaan uusi vahvistus Ruotsista – neuvottelut loppusuoralla
- Pelicansista potkut saanut Juhamatti Yli-Junnila: uusi valmennuspesti!
- IL: Tässä Anrei Hakulisen tulevan kauden osoite!
- IL: HIFK värväämässä suomalaisvahvistuksen rapakon takaa – Jokerit ja TPS jäivät tyhjin käsin
- Oula Palve palaa Suomeen? Urheilucast: Liiga-seura virittelee jymykaappausta
- IS: Harri Pesonen siirtyy Liigaan!
- Raimo Helmisen SaiPalle raju menetys – Urheilucast: Tappara kaappasi tähden!
- IL: Tässä Anrei Hakulisen tulevan kauden osoite!
- Oho! Jokereiden finaalivastustaja saa lainavahvistuksen Liigasta
- NHL:stä tuli kutsu – TPS:n luottopelaaja siirtyy rapakon taakse!
- Lähde: Liigan parhaaksi valittu puolustaja palaamassa Suomeen?
- IL: Aleksi Saarela vaihtaa Liiga-seuraa!
- IL: HIFK värväämässä suomalaisvahvistuksen rapakon takaa – Jokerit ja TPS jäivät tyhjin käsin
- Mestarihyökkääjä palaa Liigaan – nappaako Tappara tutun vahvistuksen?