Suomalainen puolustajalegenda Teppo Numminen on nimetty nykyisen Arizona Coyotesin kaikkien aikojen unelmaketjuun. Seura juhlisti 20-vuotista taivaltaan lauantaina.

Seura toimi aikaisemmin nimellä Winnipeg Jets, mutta muutettuaan kaudeksi 1996-97 Phoenixiin, Arizonaan, muuttui seuran nimeksi Coyotes. Kyseinen nimi on säilynyt seuran käytössä tähän päivään saakka.

Äänestys tapahtui joukkueen fanien toimesta, jotka äänestivät seurahistorian kuusi parasta pelaajaa. Nummisen lisäksi kentälliseen valikoitui maalivahti Mike Smith, puolustaja Oliver Ekman-Larson sekä hyökkääjät Keith Tkachuk, Shane Doan ja Jeremy Roenick.

– Hän oli mahdollisesti aliarvostetuin puolustaja NHL:ssä. Kun puhuu kenen kanssa tahansa, he tietävät Tepon nimen ja sen, miten hän pelasi, ylisti Dallas Drake, joka pelasi Coyotesissa pitkään 90-luvulla.

48-vuotias Numminen on todellinen jääkiekkolegenda, sillä hän pelasi NHL-urallaan 1372 runkosarjaottelua, joissa hän teki tehot 117+520=637.