NHL-seuran kapteeni ylistää joukkueensa suomalaisia: ”Meillä on kaksi uskomatonta maalivahtia”

Paikallislehti The Tennessean vaatii enemmän vastuuta Nashville Predatorsin kakkosmaalivahti Juuse Sarokselle.
21-vuotias suomalainen on murtautunut tällä kaudella seuran kokoonpanoon ja NHL-pelejä on kertynyt sen myötä vyölle 14 ottelun verran. Kyseisissä otteluissa lupaava suomalaisvahti on ollut loistava, sillä hänen torjuntaprosenttinsa on 92,90.
Mahtavien otteiden myötä Saros saisikin lehden mukaan pelata enemmänkin kuin vain silloin, kun ykkösvahti Pekka Rinteelle kaivataan lepoa.
– Se ei ole minusta kiinni. Minä vain yritän tehdä aina parhaani, kun saan siihen mahdollisuuden, Saros kommentoi lehdelle.
Predatorsilla ei ole hätää – joukkueella on kaksi huippuvahtia
Predators-kapteeni Mike Fisherin mielestä joukkueen maalivahtitilanne on mainio, sillä heillä on kaksi hyvää maalivahtia. Kumpikin saisi hänen mukaansa pelata.
– Rinne on meidän miehemme. Hän on ollut todella hyvä, ja meillä on ollut iltoja, kun emme ole pelanneet hyvin hänen edessään.
– He molemmat pelaavat todella hyvin, ja uskon että kumpikin heistä voi pelata. Me olemme tilanteessa, jossa meillä on kaksi uskomatonta maalivahtia, Fisher hehkutti.
34-vuotias Pekka Rinne on pelannut joukkueen maalilla 45 ottelussa. Hänen torjuntaprosenttinsa on 91,60.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Leijonat-hyökkääjältä kovaa tekstiä Ruotsi-tappion jälkeen: ”Pelin voi laittaa minun piikkiini”
- Leijoniin uusi vahvistus kesken MM-kisojen? Näin Antti Pennanen kommentoi
- Ruotsin ex-maajoukkuepelaaja haukkui Suomen maanrakoon – Leijonat-puolustajalta viileä vastaus
- Näkökulma: Leijonat osoittanut poikkeuksellista sitkeyttä – yksi asia pakko saada kuntoon
- Leijonat järjesti jälleen trillerin MM-kisoissa – Ruotsi niukasti parempi
- Naisleijonien päävalmentajalle lähtöpassit – MM-kultaleijona korvaajaksi
- Jukureista potkut saanut Marko Tuomainen löysi päävalmentajapestin – Mestiksestä
- Leijonien apuvalmentaja Mikko Manner Ruotsi-ottelusta: ”Ollaan altavastaajia, mutta meillehän se sopii”
- Antti Pennaselle riitti – Leijonien ketjut myllättiin uusiksi Ruotsia vastaan!
- Jokereilta iso tiedote tulevaisuudestaan!
- Antti Pennanen teki yllättävän ratkaisun vaikean Itävalta-pelin jälkeen
- Vahvistuuko Leijonat? Suomalaiskomeetan kausi päättyi Pohjois-Amerikassa
- Jokerit jysäytti tiskiin kasan uusia sopimuksia!
- Tässä Leijonien ketjut illan MM-otteluun – yksi iso muutos!
- Lähde: Tapparan mestarihyökkääjä siirtyy KHL:ään
- Antti Pennanen ihmeissään tuomareiden kohuratkaisusta: ”Eivät tulleet sanomaan mitään”
- Jymyvahvistus: NHL-maalitykki saapuu MM-kisoihin
- Pelicansin luottosoturi loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Antti Pennaselle riitti – Leijonien ketjut myllättiin uusiksi Ruotsia vastaan!
- Ennakkopaketti MM-kisojen Suomi-Ranska-otteluun: Mistä näet pelin, kentälliset, poissaolot ja kommentit