Juhani Tamminen ylistää menehtynyttä kiekkolegendaa: ”Maaginen pelaaja – joskus tuli kiire”
Kuva: Juha Tamminen
Punakoneen ykkösketjua johtaneen Vladimir Petrovin kuolema koskettaa myös leijonalegenda Juhani Tammista.
Kiekkomaailma kohtasi suuren surun tiistaina, kun Venäjältä kantautui tieto Petrovin kuolemasta.
Tamminen kertoo muistavansa yhä kovat taistelut Petrovia vastaan. Leijonat ja Petrovin johtama Neuvostoliitto iskivät useasti yhteen 70-luvulla.
– Hän oli maaginen pelaaja. Neuvostoliiton johtaja. Usein juuri meidän kenttämme laitettiin pelaamaan Petrovia, Boris Mihailovia ja Valeri Harlamovia vastaan. Voin sanoa, siinä tuli joskus kiire, Tamminen muistelee Leijonat.comille.
Petrov kerää Tammiselta kovia kehuja. Keskushyökkääjä oli tuohon aikaan poikkeuksellinen kiekkovirtuoosi, jota vastaan ei päässyt koskaan helpolla.
– Petrov oli ehdoton liideri. Hän oli aikakautensa ylivertainen keskushyökkääjä. Hän oli iso, vahva ja poikkeuksellisen hyvä aloittaja ollakseen venäläinen. Hän piti sen superketjun kasassa, Tamminen muistelee.
Kunnioitusta yli joukkuerajojen
Tamminen ehti omalla maajoukkueurallaan pelata Petrovia ja kumppaneita vastaan useasti vuodessa. Vaikka esiripun takainen maailma oli tuohon aikaan kaukainen, syntyi pelaajien välille syvä kunnioitus. Sen myötä tiistain uutinen herättää surullisia ajatuksia. – Kyllä tällaiset uutiset koskettavat. Siihen aikaan pelattiin Neuvostoliittoa vastaan vähintään viidesti vuodessa. Opin tuntemaan nämä veljet kentällä ja vähän myös niiden ulkopuolelle. Maailman paras joukkue herätti valtavasti kunnioitusta. – Olen etuoikeutettu, että sain kohdata nämä veljet, kun he olivat parhaimmillaan. Se oli kovin mahdollinen haaste. Sen takia se ensimmäinen voitto Neuvostoliitosta oli niin makea. Meidän takkahuoneesta löytyy yhä kuva, jossa tuuletan maalia. Taustalla näkyy veli Petrov, Tamminen naurahtaa.Ikävä muisto
Tammisen viimeinen muisto Petrovista on ikävämpi. Kaksikko tapasi vuonna 2000 Pietarin MM-kisojen yhteydessä. – Siellä oli legendojen välinen peli, jonka jälkeen pelaajat kokoontuivat yhteen. Silloin vasta huomasin, että Petrovilla oli ääni mennyt kokonaan. Ei tarvitse olla jumppamaikkaa isommat tutkinnot, että tajusi, mikä oli ollut leikin toinen puoli, Tamminen harmittelee. Petrov oli 69-vuotias. Hän kuoli venäläismedia Sport-Ekspressin mukaan yön aikana.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Naisleijonien olympiaturnaus on ohi – yksi mörkö puhkaisi mitaliunelman
- Jukka Jalonen raivosi Ruotsin tähtipelaajan tempusta: ”Luokaton teko!”
- Italian kapteeni halusi teurastuksen vain loppuvan: ”Kukaan ei halua nähdä tällaista”
- Olympialaisissa jymypaukku! USA:n maalivahti yllätettiin puolesta kentästä
- Mikko Rantanen ei ole koskaan kokenut tällaista turpasaunaa: ”Oli vähän outoa”
- Jukka Jalonen näki heti, että nyt käy Italialle huonosti: ”Hohhoijaa”
- Tässä on Leijonien todennäköinen puolivälierävastustaja!
- Naisleijonat tosipaikan edessä – puolivälierä huipentaa lauantain olympiakattauksen
- Näkökulma: Suomi-Italia on niin kaukana huippukiekosta ettei yleisö jaksa innostua edes maaleista
- Antti Pennanen paljasti huonoja uutisia HBO Maxilla!
- Ruotsi laukoi 60 kertaa Italian maalia kohti – Jukka Jalonen: ”En ole ikinä ollut tällaisessa pelissä”
- Ruotsin NHL-tähti paljasti kuka on Leijonien vaarallisin pelaaja
- Tuukka Rask tulistui Ruotsin supertähden tempusta: ”Olisin vetänyt kilvellä naamaan”
- LIVESEURANTA: Suomi kohtaa Ruotsin – Leijonat löi Ruotsille luun kurkkuun!
- LIVESEURANTA: Naisleijonat kohtalon ottelussa – turnaukselle tyly lopetus
- Leijonat tositoimissa olympialaisissa: Suomi-Italia tv-lähetykset ja selostajat
- Leijonille surkeita uutisia!
- Leijonat tositoimissa olympialaisissa: Suomi-Ruotsi tv-lähetykset ja selostajat
- Mikko Rantaselta suorat sanat Leijonien skandaaliväitteestä
- Antti Pennanen vahvisti kuka pelaa maalilla Ruotsia vastaan