Valtava pettymys! Suomen MM-kisaurakka alkoi tappiolla – Venäjä rokotti aivan viime hetkellä
Kuva: Getty Images
Naisleijonien MM-kisaurakka Yhdysvaltojen Plymouthissa käynnistyi suurella pettymyksellä, kun joukkue kärsi 1-2-tappion Venäjää vastaan.
Suomi ei saanut missään vaiheessa koneettaan kunnolla käyntiin, ja joukkue tarjoili Venäjälle henkilökohtaisilla virheillään mahdollisuuden voittoon.
Ottelun avausmaali nähtiin Suomen toimesta, kun Riikka Välilä vei joukkueen 1-0-johtoon reilun 26 minuutin pelin jälkeen. Ottelun päätöserän alussa Venäjä nousi kuitenkin tasoihin, kun Fanuza Kadirova tasoitti pelin 1-1:een. Kadirovan maalin jälkeen Venäjällä oli muutamia loistopaikkoja, mutta Noora Räty venyi hyviin pelastuksiin Suomen maalilla.
Loppuun asti tämä ei kuitenkaan kestänyt, kun Venäjän Ekaterina Smolentseva iski voittomaalin ylivoimalla 50 sekuntia ennen päätössummeria.
Näin ollen Naisleijonien arvokisat vaikeutui heti avausottelussa jatkopelejä ajatellen. Joukkue on tulessa seuraavan kerran sunnuntain puolella kello 02.35 Suomen aikaa, kun vastaan asettuu Kanada.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kari Jalonen sai upean kunnianosoituksen!
- Yllättävää puhetta: Ässät-ikoni puolustaa törkytaklaaja Oliver Lauridsenia Ylellä
- Nyt se on varmaa: Näissä kaupungeissa World Cup järjestetään
- SHL-seura pistää joukkuettaan uuteen uskoon – näitä pelaajia yritetään kaupata pois
- Maisema vaihtuu – Liigasta tuttu suomalaistähti ulos sveitsiläisseurasta
- SK: Sport rysäytti kaksi pelaajahankintaa – haaviin tuttu mies sekä Nuorten Leijonien hopeamitalisti
- Kaapo Kakko iski vahvat tehot NHL:ssä
- TPS:n Oliver Lauridsen: jättimäinen pelikielto!
- Lugano kiinnitti Leijonat-legendan pojan
- Lähde: Liigasta tuttu pistelinko löysi uuden joukkueen!
- Jokerifanit käänsivät takkinsa!
- HIFK:lta jättimäinen sopimusuutinen
- Lähde: Liigasta tuttu pistelinko löysi uuden joukkueen!
- Missä ura jatkuu? SHL:n suomalaisvahti siirtouhan alla
- Leijonat-legendalle lähtöpassit Sveitsissä – myös Robert Leino jättää seuran
- Oikeustieteen tohtori Liigan kohutaklauksesta: ”Ehdollista vankeutta pitäisi saada”
- SK: Sport rysäytti kaksi pelaajahankintaa – haaviin tuttu mies sekä Nuorten Leijonien hopeamitalisti
- TPS:n Oliver Lauridsen: jättimäinen pelikielto!
- Leijonat-puolustaja kaupattiin NHL:ssä – on liekeissä uudessa seurassaan
- Lugano kiinnitti Leijonat-legendan pojan