Kanadalaistähti suitsuttaa Petri Kontiolaa – paljastaa suomalaisella olleen iso merkitys KHL-sopimusneuvotteluissa
HELSINKI. Kanadalaistaituri Brandon Kozun nostaa Petri Kontiolan koko KHL:n ykkösnimien joukkoon.
Jaroslavl Lokomotivin kiekkotaituri on pelannut jo viime kaudesta alkaen yhdessä leijonatähden kanssa. Yhteispeli tuntuu löytyneen lähestulkoon heti. Vaikka ketjun kolmas osapuoli Max Talbot on loukkaantuneena, teki duo tuhojaan myös maanantaina Jokereiden vieraana.
Leijonat.com tapasi Jokereistakin tutun Kozunin, joka kehuu kokenutta suomalaistaituria. Ujo kanadalainen nostaa suomalaisen sarjan parhaiden pelaajien joukkoon.
– Kontiolan ansioluettelo puhukoon hänen puolestaan. Hän on ehtinyt pelata jo pitkään kovalla tasolla – on iso kunnia saada pelata hänen kanssaan, Kozun hymyilee Leijonat.comille.
Pelaaminen kaukalossa tuntuu sujuvan, vaikka Lokotovin peli on ollut syksystä vuoristorataa.
– Olemme saaneet pelata jo tovin yhdessä. Se auttaa paljon, olemme sumplineet asioita paljon yhdessä. Hän on hauska kaveri, joten löydämme toisemme hyvin, Kozun ynnää.
Yhteinen päätös
Kozun, Kontiola ja Talbot ovat viihtyneet keskenään jopa niin hyvin, että kolmikko teki kesällä yhteisen päätöksen. Huippuketju jäi vielä ainakin vuodeksi Jaroslavliin.
Kozun vihjaa, että ilman Kontiolan ja Talbotin sopimusta uran jatkokuviot olisivat voineet olla hyvinkin erilaisia.
– Sillä oli iso merkitys. Varsinkin Venäjällä, jossa kaikki on vähän vierasta. Kieli ja kulttuuri ovat erilaisia, joten kaikki tuttu on tervetullutta. On hienoa, että tulemme ulkomaalaispelaajien kanssa hyvin toimeen, Kozun summaa.
Ilari Isotalo, Helsinki
Twitter: @IlariIsotalo
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- SaiPalle rajuja menetyksiä – kuusi pelaajaa lähtee!
- Leijonien MM-hyökkääjä rustasi NHL-sopimuksen!
- Tässä ovat MM-kisojen palkkakuninkaat – Kanadan supertähti ylivoimainen kärkinimi
- Leijonien ensimmäiset kisapassit leimattu – Liiga-ikoni jäi rannalle
- Nuorten Leijonien MM-kultakapteeni vaihtaa seuraa Liigassa
- Liigan tehomies vaihtaa seuraa – myöntää suoraan: ”Suomi on nähty”
- Käykö Ruotsille nolo MM-fiasko? Leijonatkin huolissaan
- Kärpiltä jättikaappaus Liiga-mestari KalPasta!
- Sopimus purkissa – Balázs Sebők palaa Liigaan!
- Toimittaja: Tappara tekemässä hurjan kaappauksen KalPasta!
- MTV Urheilu: Suomen NHL-tähti kieltäytyi MM-kutsusta
- Toimittaja: Tappara tekemässä hurjan kaappauksen KalPasta!
- IL: Jokerit virittelee siirtopommia – neuvottelee KalPan mestaripuolustajan kanssa
- MM-kisoihin valittu Ilves-tähti vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura!
- MTV: Tässä Leijonien ketjut MM-kisoissa!
- TPS kaappasi hyökkääjän Kärpistä!
- SHL-mestari tiedotti kahden suomalaisen lähdöstä – toista viedään Liigaan
- Kärpät vahvistuu TPS:n pistelingolla: ”Yksi Liigan parhaimmista senttereistä”
- Hirmuvahvistus! NHL:n supertähti saapuu MM-kisoihin
- MM-hopealeijona lähtee Lukosta – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!