Nyt Ässien Ben Blood satutti jo tuomariakin! Oliko tämä muka vahinko?

Ässien puolustaja Ben Blood tuskin pitää itseään minään tuomarien suosikkipelaajana. Ensimmäisellä Liiga-kaudellaan 2015–16 Blood sai Pelicansissa pelatessaan 32 ottelussa messevät 160 jäähyminuuttia, eli keskimäärin tasan viisi minuuttia pelissä.
Viime kausi Pelicansissa sujui huomattavasti rauhallisempaan tahtiin: 55 ottelua ja 146 jäähyminuuttia, eli ei kolmeakaan minuuttia per peli. Tällä kaudella Blood sen sijaan on uudessa ennätystahdissa. 28 ottelun jälkeen Bloodin tilillä on 106 jäähyminuuttia. Se tekee lähes neljä minuuttia per peli. Tasaisen vauhdin taulukolla Blood on siis reilun 200 minuutin vauhdissa.
Eilen Blood olisi ansainnut jäähysarakkeeseensa lisätäytettä ottelussa Oulun Kärppiä vastaan. Jostakin kumman syystä Blood kuitenkin selvisi ilman rangaistusta tilanteesta, jossa tämä kuin ohimennen niittasi takaapäin Kärppien Mikael Ruohomaata kyynärpäällä niskaan.
(Lue eilinen juttumme aiheesta tästä linkistä.)
Tuomarit päästivät Bloodin kuin koiran veräjästä, mutta tämä ei näkynyt Bloodin puolelta kunnioituksena tuomaristoa kohtaan. Hieman myöhemmin Blood laukoi Ässien päädystä purkukiekon suoraan toisen päätuomarin Anssi Salosen selkään.
Tilanne näytti vähintäänkin omituiselta. Blood olisi voinut ratkaista tilanteen muullakin tavalla, mutta päätyi kiskaisemaan kiekon suoraan laidan vieressä ollutta Salosta kohti.
Kun Salonen makasi jään pinnassa ja peli oli vihelletty poikki, Blood luisteli muina miehinä tämän ohi, eikä käynyt millään tapaa pahoittelemassa tilannetta.
Jokainen voi tehdä oheiselta videolta omat johtopäätöksensä siitä, osuiko Blood kiekolla Saloseen täysin vahingossa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Suomen mestareilta pelaajauutinen
- Pelicans-kapteenisto julki: Tuore hankinta kippariksi
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Liigan mestaripuolustajalle hankala alku uusissa maisemissa: ”Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Tappara-hyökkääjä siirtyy vuokralle Mestikseen: ”Hyvä hetki lähteä hakemaan pelituntumaa”
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- Traaginen onnettomuus: Entinen maajoukkuekapteeni kuollut 45-vuotiaana
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa