NHL:n suomalaistähti loistaa uudessa joukkueessa – paljasti onnistumisen yllättävän syyn

Sami Vatasen alku New Jersey Devilsissä on ollut vähintäänkin hyvä. NHL-urallaan ensimmäisen kerran joukkuetta vaihtanut pakki on päässyt Devilsin takalinjoilla hommiin käsiksi kohtalaisen mallikkaasti, eikä suurempia virheitä ole syntynyt.
Kuvaavaa on, että suomalaispakki on kerännyt heti avauspeleissään runsaasti kehuja. Vatanen on tuonut heti roppakaupalla kiekollista osaamista Devilsin ohkaiseen pakistoon.
Suomalainen on luutinut alakerrassa yhdessä kokeneen Andy Greenen ja sittemmin John Mooren kanssa. Etenkin ensimmäiseksi mainittu on tuonut paljon iloa Vataselle, onhan NHL:ssä lähes 800 kamppailua pelannut Greene edustanut New Jerseytä jo yli kymmenen vuoden ajan.
– Hän on veteraanijätkä, joka on auttanut minua paljon. Me olemme puhuneet paljon sekä ennen että jälkeen pelien. Hän on erittäin tyyni jäällä, mikä auttaa minua paljon, toistaiseksi pisteittä uudessa joukkueessa pelannut Vatanen kehui NHL.comin mukaan.
Vatanen on nauttinut joukkueessa isoa roolia ykkösparissa – hän on ottanut paikkansa, mutta miehet ovat vaihtuneet vierellä.
Hyvin on pullat uunissa myös Devilsillä: Kesällä 2012 Stanley Cupin finaaleissa pelannut joukkue oli ennen lauantai-sunnuntaiyön pelejä konferenssissaan upeasti jaetulla kakkossijalla.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Leveyttä pakistoon – KalPa kiinnitti veteraanipuolustajan
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä