Liigaseura Turun Palloseura tiedotti tiistaina, että joukkueen 21-vuotias laitahyökkääjä Otto Nieminen on allekirjoittanut seuran kanssa uuden jatkosopimuksen. Niemisen uusi sopimus kattaa seuraavan kauden.

– Otto on mennyt joka vuosi eteenpäin ja uskomme, että trendi jatkuu samanlaisena. Hän tuo nopeutta ja luisteluvoimaa joukkueeseen ja potentiaalia on myös suurempiin tehoihin, TPS:n urheilutoimenjohtaja Antero Niittymäki kommentoi seuran nettisivuilla.

Oikealta laidalta hyökkäävä Nieminen on edustanut TPS:n edustusmiehistöä kaudesta 2014-2015 lähtien. Hän on pelannut niiden aikana myös Mestiksessä TuTon ja SaPKon riveissä.

Viime lauantaina Nieminen pelasi uran sadannen ottelunsa Liigassa, kun TPS voitti Rauman Lukon 5-2. Somerolta kotoisin oleva hyökkääjä on tehnyt niiden aikana tehot 11+7=18.