Tapparan uusi päävalmentaja ja kaikkiaan 15 vuoden tauon jälkeen Liigaan palaava Kari Jalonen latasi Ilta-Sanomille suoraa tekstiä Liigan käytännöistä.

Jalonen, 66, nosti esiin Liigan harjoittelua koskevat säännöt.

– Pelaajayhdistyksen sääntöviidakko on minulle ihan utopiaa. Enhän minä tiennyt näistä harjoituskielloista sun muista mitään, Jalonen ihmettelee IS:lle.

Jalonen viittaa muun muassa siihen, että joukkueet saivat aloittaa yhteisharjoittelut vasta 3. elokuuta, joka on neljä viikkoa ennen runkosarjan alkua. Sääntö lukee Liigan ja Pelaajayhdistyksen välisessä yleissopimuksessa.

– Siellä on muitakin kieltoja, ja aika paljon on tullut tässä välissä, kun olen ollut poissa täältä. Tällaiset harjoittelukiellot ovat aika poikkeuksellisia. Eihän missään muualla ole tällaisia rajoitteita harjoittelulle, Jalonen sanoo verraten niitä Saksaan, Sveitsiin ja Tshekkiin, joissa hän on viime vuodet valmentanut.

Jalonen kertoo olevansa Pelaajayhdistykseen yhteydessä asioiden tiimoilta.

– Minun pitää vähän tutustua näihin sääntöviidakoihin ja jutella heidän kanssaan, että mihin nämä perustuvat. Mutta näiden sääntöjen mukaan me ollaan menty ja niitä on noudatettu.

LUE MYÖS: