NHL:stä saapuva kivenkova vahvistus isoon rooliin Liigassa? ”Toivottavasti hänellä on hyvät pudotuspelit”
Liigan runkosarjassa viime kaudella 51 ottelussa upeat 60 pinnaa nakuttanut ja 16 pudotuspeliottelussa yhdeksän tehopistettä saalistanut kaksinkertainen Suomen mestari Henrik Haapala palaa kevääksi Tapparan paitaan.
Florida Panthersissa yhden syöttöpinnan saalistanut sekä AHL:ssä tehot 3+5 takonut suomalainen saa nyt ainakin kotimaassaan vastuuta. Rapakon takana kun sitä ei liiaksi ollut tarjolla.
Siirtyminen Suomeen toistaiseksi näytti miellyttävän alle 20-vuotiaiden maailmanmestarin taustajoukkoja.
– Hän teki päätöksensä, kun ilmeni, että Panthersissa ei irtoa tällä hetkellä peliaikaa. Toivottavasti hänellä on hyvät pudotuspelit, Haapalan edustaja Stephen Bartlett mietti Sun-Sentinelin mukaan.
Siirrosta ei luonnollisesti pidä vetää mitään negatiivisia johtopäätöksiä. Vaikka Haapala Suomeen palaa, on NHL tulossa kuvioihin vielä myöhemmin.
– Hänen päämääränsä on pelata Panthersissa, Bartlett päätti.
Kun Haapala Suomeen peliajan perässä saapuu, voisi sitä kuvitella irtoavan kovassa tamperelaislaumassa. Ponnistuslaudan voisi ennakkoon ajatella olevan paras mahdollinen kohti taalajäiltä – tilanne on siinäkin mielessä eri, että nyt suomalainen tietää NHL:n arjesta tämän kauden ansiosta paljon enemmän kuin esimerkiksi viime syksynä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui