Superkauppa NHL:ssä! Tuukka Rask saa pelottavan maalitykin joukkuetoveriksi

Tänä viikonloppuna jokainen NHL-seura on käynyt kamppailuja, niin kaukalossa kuin myös suljettujen ovien takana, kun pelaajamarkkinoiden siirtoraja on umpeutumassa maanantaina.
Mestaruuteen panostavat seurat aikovat kalastella heikommin menestyneiden tähtipelaajia, ja nyt sunnuntaina tiedotettiin, että itäisen konferenssin kärkisijoilla kiikkuva Boston Bruins on iskenyt kyntensä naapuriseura New York Rangersiin ja maalintekijä Rick Nashiin.
Siirto virallistettiin Suomen aikaan sunnuntai-iltapäivänä. Rangers luopuu Nashista, mutta saa pelaajan hinnalla lupaavat puolustajat Ryan Lindgrenin ja Ryan Spoonerin, hyökkääjän Matt Beleskeyn sekä Bostonin kesän ykkösvarauksen ja ensi vuoden seitsemännen kierroksen varausvuoron.
Rangers suostuu samalla maksamaan Nashin loppukauden palkasta puolet. Nashin nykyinen 7,8 miljoonan dollarin sopimus päättyy tähän kauteen, jonka jälkeen hän voi siirtyä Bostonista muualle.
Boston voi silti luottaa, että Nash tuo joukkueeseen tarvittavaa tulivoimaa mestaruusjahtia varten. 33-vuotias kanadalainen on pelannut NHL:ssä 1049 ottelua ja tehnyt niiden aikana tehot 434+365=799.
Bruins on pelannut heikon alkukauden jälkeen erinomaisen talvijakson. Se on noussut suomalaisen maalivahdin Tuukka Raskin avulla kamppailemaan itäisen konferenssin kärkisijasta Tampa Bay Lightningin ja Toronto Maple Leafsin kanssa.
Ero konferenssikärkeen Tampa Bayhin on viisi pistettä, kun Bostonilla on kolme ottelua vähemmän pelattuna.
- Mikko Rantanen mahtui suomalaisista mukaan – tässä TSN:n listaus NHL:n parhaista pelaajista
- Kärppien pelaajan reissuelämä jatkuu – siirtyy taas lainalle muualle
- Nimet paperissa! HIFK kiinnitti pitkäaikaisen luottomiehensä: ”Nousee varmasti kantamaan vastuuta tuloksesta”
- HIFK kiinnitti Kristian Vesalaisen ja Roope Taposen jälkeen kolmannenkin kovan nimen
- Kausi jäi pahasti repaleiseksi – vasta kaukaloon palanneen liigapelaajan pelit pelattu loukkaantumisen takia
- HPK:lle karmiva uutinen: Leijonat-tähti Juuso Hietanen pitkälle sairauslomalle!
- HIFK sorvasi jälleen ison sopimuksen – superlupaukselle kahden vuoden diili
- MM-kultavahti Jussi Olkinuora siirtyy Eurooppaan! Tässä on uusi seura
- Kiekkolegenda Peter Forsberg, 49, palasi kaukaloon – takoo pisteitä hurjaan tahtiin
- Suomalaisnuoret juonivat tärkeän maalin – ”Rakastamamme ja kaipaamamme duo”
- Kovaa tekstiä! Lauri Marjamäki tylyttää tamperelaisseuroja: ”Tappara ja Ilves ovat…”
- Jättihankinta tulossa! Liiga-seura kiusoittelee fanejaan: ”Tarttuko se haaviin? Kestikö haavi?”
- IS: Anton Levtchi siirtyy Tapparaan – eikä siinä vielä kaikki!
- Ismo Lehkonen: Tämä suomalaispelaaja voi tehdä ”artturilehkoset” NHL:n pudotuspeleissä – ”Pitää lyödä turpaan, että se syttyy”
- Sopimus taskussa – suomalaistaiturin ura jatkuu Ruotsissa
- Ilves-kannattajilta kova vastaus Tapparan sovinnon eleelle: ”Tulemme boikotoimaan”
- Sebastian Aho nousi NHL:n ykköseksi! Maaliputki haastaa isoimmat seuralegendatkin
- Tappara kiinnitti taiturihyökkääjän!
- HIFK tiputtamassa isoja sopimusuutisia yhdellä ehdolla: ”Jos kymmenen tykkää tästä…”
- HIFK täräytti julki merkittävän sopimusuutisen