Suomalaishyökkääjällä harvinainen mahdollisuus – vain kolme maanmiestä onnistunut aiemmin
Kuva: Getty Images
Kanadalaisessa WHL-juniorisarjassa pelaava Emil Oksanen saa tänä keväänä mahdollisuuden, jollaisia tulee hyvin harvoille: hän saattaa kevään päätteeksi olla Memorial Cup -mestari, eli CHL:n alaisten juniorisarjojen (joihin kuuluu WHL:n lisäksi OHL ja QMJHL) mestari.
Kyseiseen turnaukseen selviytyvät WHL:n, OHL:n sekä QMJHL:n mestarijoukkueet sekä turnausta isännöivän kaupungin joukkue. Tänä vuonna se kunnia lankesi Regina Patsille, eli vaikka he eivät voittaisi WHL-mestaruutta, heillä on isännyyden kautta takaportti auki taistelemaan mestaruudesta.
– Kyllähän toi kieltämättä on aika outoa, että yksi joukkue pääsee mukaan, vaikka ei menestyisikään pleijareissa. Meillä on joukkueen kanssa tavoite hoitaa WHL:n mestaruus, jotta päästään etuoven kautta mukaan turnaukseen ansaitusti eikä vain isäntäjoukkueena, Oksanen sanoi NHL.comin haastattelussa.
– Uskon kyllä, että meillä on hyvä mahis mennä päätyyn asti. Vielä kun alkukauteen verrattuna on saatu 11 tai 12 uutta pelaajaa. Joukkuetta on saatu hitsattua yhteen, ja peli on alkanut kulkemaan.
Kyseinen palkinto arvotetaan yleisesti hyvin vaikeasti voitettavaksi. Vain harva joukkue pääsee yrittämään sen voittamista, jonka lisäksi vastaan tulee myös juniorisarjojen ikärajat. Vain 21 vuotta tai sitä nuoremmat saavat pelata Kanadan junioriliigoissa.
– Se (Memorial Cup) on niin iso juttu täällä Kanadassa, eikä sitä oikein Suomessa ymmärretä, kuinka isosta asiasta on kyse, ja kuinka paljon ihmiset sitä arvostaa, että sinne pääsee pelaamaan, Oksanen kuvaili.
Harva suomalainen on ollut voittamassa kyseistä pystiä. Ensimmäinen suomalaisvoittaja oli Anssi Melametsä, joka oli voittamassa lopputurnausta vuonna 1979. Seuraavia härmäläismestareita saatiin odottaa aina tälle vuosikymmenelle asti, kunnes Olli Juolevi nosteli pokaalia London Knightsin paidassa 2016. Viime kaudella saatiin jälleen yksi suomalainen Memorial Cupin voittaja, kun Julius Nättinen ja Windsor Spitfires kruunattiin voittajaksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toimittaja: Kärpät kaappasi HIFK:sta tutun pistetykin!
- Liigaan tähtäävä joukkue teki huippukaappauksen!
- Jukka Jalonen jättämässä Italian maajoukkueen – MTV: Täällä haluaa valmentaa seuraavaksi
- Tässä Doug Sheddenin uusi työpaikka!
- AL: Tappara kiinnitti konkarivahdin
- Naisleijonat – Olympialaiset 2026
- Nuorten Leijonien päävalmentaja Lauri Mikkola palaa Liigaan – IS: Tässä uusi seura!
- Liigan maalikuningas: uusi joukkue
- SK: HIFK värväsi NHL:ään varatun huippulupauksen toisesta Liiga-seurasta!
- IS: Jokerit hankki Liigan kohupelaajan!
- Huhumylly käynnissä: Huippunimi matkalla Liigaan?
- Liiga-seuran monivuotinen ulkomaalaisvahvistus: sopimus revitty!
- Emil Pieniniemen tilanteessa jymykäänne!
- Kärpistä lähtenyt maalivahti löysi uuden joukkueen!
- Kärppien NHL-varaus siirtyy Mestikseen: tässä uusi seura
- Nimilista julki – tässä Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä!
- IL: HIFK pelaajakaupoilla – haaviin toisen Liiga-seuran varakapteeni!
- Leijonien ketjut julki – tähtipelaaja ulkona!
- IS: Jokerit hankki Liigan kohupelaajan!
- Näin näet Leijonien Ruotsi-ottelun ilmaiseksi – tv-lähetykset, selostaja ja asiantuntijat