Jarmo Kekäläisen kylmäpäisyys kerää ylistystä – teki 30 tunnin sisällä Columbuksesta playoff-joukkueen
Kuva: Getty Images
Columbus Blue Jacketsin toimitusjohtaja Jarmo Kekäläinen on kerännyt ylistystä paikallisessa Columbus Dispatch -lehdessä.
Lehti on noteerannut Kekäläisen helmikuun siirtorajapäivän työsession. Valtaisissa paineissa ollut joukkue koki uusia ja yllättäviä muutoksia vain kahden vuorokauden sisällä, kiitos Kekäläisen kylmähermoisuuden.
Yksi Columbuksen kauden suurimmista ongelmista oli motivaation puutetta potenut puolustaja Jack Johnson. Huippupuolustaja oli jo pitkään halunnut siirtyä muualle pelaamaan, mikä laittoi Kekäläisen miettimään ratkaisuja.
Joukkue taisteli samaan aikaan itäisen konferenssin playoff-paikoista, joten sen oli vaikea luopua Johnsonista. Myös Matt Calvert sekä Boone Jenner olivat valmiita pakkaamaan laukkunsa, mutta Kekäläisellä oli muuta mielessä.
Kekäläinen ryhtyi vahvistamaan joukkuetta.
Kolme tärkeää diiliä
Lehti kirjoittaa, että 30 tunnin sisällä Kekäläinen oli ehtinyt aloittaa ja solmia kolme tärkeää pelaajakauppaa. Ensiksi seuraan saapui entinen Blue Jackets -pelaaja Mark Letestu Edmontonista. Vaihtotavaraksi Kekäläinen antoi AHL-pelaaja Pontus Åbergin. Sitten kaksi viimeistä Stanley Cup -mestaruutta voittanut puolustaja Ian Cole puki Columbuksen pelipaidan ylleen. Näin Kekäläisellä oli käytössään vaihtoehto, jos Johnson heittäytyisi hankalaksi. Myös Cole irtosi varsin halvalla: Ottawa sai kaupassa kolmannen kierroksen varausvuoron sekä AHL-hyrrä Nick Moutreyn. Sitten Kekäläinen junaili yhden talven kovimmista kaupoista juuri ennen päivän päättymistä. Itävaltalainen pistetykki Thomas Vanek saapui Columbukseen tuomaan lisää maalinälkää ja kokemusta. Tuolloin farmisarjaan pudotettu Jussi Jokinen hyvästeli Blue Jacketsin ja siirtyi Vancouver Canucksiin. Vanek pelasi onnistuneen loppukauden ja nakutti 19 peliin 15 tehopistettä. Samalla Columbus nousi sarjataulukossa kohisten, kun siirtorajapäivän jälkeen se voitti 15 ottelusta peräti 13. – Vanek teki hyvää työtä meille, ainakin hän toi lisää maalintekotaitoa. Me tarvitsimme kokoonpanoomme NHL-veteraanin. Runkomme oli ohut, eikä me haluttu muuttaa ryhmää kokemattomilla kavereilla, Kekäläinen kommentoi Dispatchille. Vanekin halpa hinta selittyy miehen päättyvällä sopimuksella. Vielä on epäselvää, solmiiko itävaltalainen jatkopahvin uuden seuransa kanssa. – Vanek teki sen työn, jota häneltä odotettiin, ja olemme siitä hänelle erittäin kiitollisia, Kekäläinen jatkoi. Columbus nousi hankalasta tilanteesta pudotuspeleihin asti. Siellä tie nousi pystyyn jo avauskierroksella, kun Washington Capitals osoittautui liian vahvaksi. Kekäläisen pelaajakaupat osoittautuivat kuitenkin kauden kääntäjiksi. Kulunut kausi opetti varmasti paljon, eikä olisi ihme, jos Columbus olisi ensi kaudella entistä vaarallisempi.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Voi ei! Leijonat joutuu lähtemään olympialaisten pääareenalta
- Kanadan päävalmentaja paljasti: toinenkin tähti loukkaantunut
- Jukureille surkea uutinen – jälleen yhden miehen kausi ohi!
- Sport-puolustaja vaihtaa maisemaa – tässä loppukauden seura
- Roope Taponen: uusi joukkue!
- Näin olympialaisten välieräparit muodostuvat!
- Leijonien puolivälieräottelun aikataulu selvillä!
- Video: Ranskan järkäle ajoi Nathan MacKinnonin pystyyn – Tom Wilson haastoi tappeluun
- Venäläistoimittaja teki sellaisen tempun että Sidney Crosby vietiin nopeasti pois
- Justin Addamo pelaa Jukureissa – nyt tehot 0+2 Kanadaa vastaan: ”He*vetinmoinen kokemus!”
- Tässä on Leijonien todennäköinen puolivälierävastustaja!
- Leijonille surkeita uutisia!
- Tuukka Rask tulistui Ruotsin supertähden tempusta: ”Olisin vetänyt kilvellä naamaan”
- LIVESEURANTA: Naisleijonat kohtalon ottelussa – turnaukselle tyly lopetus
- Nyt menee kiharaiseksi! Tässä Leijonien todennäköinen puolivälierävastus
- Liigassa jysähti: jättimäinen sopimusuutinen
- Antti Pennanen paljasti huonoja uutisia HBO Maxilla!
- Leijonat tositoimissa olympialaisissa: Suomi-Italia tv-lähetykset ja selostajat
- Tshekin NHL-supertähdet murtuneina: ”Vaikeaa puhua”
- Mikko Rantanen ei ole koskaan kokenut tällaista turpasaunaa: ”Oli vähän outoa”