Seiska: Patrik Laine pani rahat haisemaan – 1,5 miljoonan luksusasunto ”Tampereen Manhattanilta”

Jääkiekkoilija Patrik Laine pääsee nauttimaan vaivalla ansaitsemistaan rahoista myös kotiseudullaan. Seiska-lehden verkkosivujen mukaan Laine on ostanut todellisen luksusasunnon Tampereen hienoimpiin kuuluvalta asuinalueelta, Ranta-Tampellasta.
Seiskan mukaan kyseisestä Näsijärven rannalla sijaitsevasta alueesta suunnitellaan eräänlaista ”Tampereen Manhattania”. Alueelle on tarkoitus rakentaa peräti 35 tornitaloa vuoteen 2030 mennessä.
Seiskan tietojen mukaan Laine on ostanut paikalla jo sijaitsevasta taloyhtiöstä 161-neliöisen kattohuoneiston. Asunnon hinta on lehden mukaan 1,5 miljoonaa dollaria.
Laine on pelannut NHL:ssä Winnipeg Jetsissä kaksi kautta, joiden aikana nuorukainen on noussut koko liigan parhaiden maalintekijöiden joukkoon. Laine on paukutellut runkosarjassa kahdella kaudella yhteensä 80 maalia. Viime kaudella osumia syntyi 44, ja Laine kamppaili lähes loppuun asti runkosarjan maalipörssin voitosta venäläistähti Aleksandr Ovetshkinin kanssa.
Laineen peruspalkka kolmevuotisessa tulokassopimuksessa on 925 000 dollaria kaudesta. Erilaisten bonusten ansiosta hyökkääjän vuosipalkka voi kuitenkin nousta 3,575 miljoonaan dollariin.
Laineen seuraavasta sopimuksesta on ounasteltu rahakkainta, minkä suomalaispelaaja on koskaan tehnyt. Eri lähteet ovat arvioineet, että kaudesta 2019–20 alkaen Laineen vuosipalkka voisi olla jopa 9–10 miljoonan dollarin tienoilla.
Lue Seiskan uutinen tästä linkistä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukon Nuutti Viitasaloa syytetään rahanpesusta – näin kommentoivat seura ja pelaaja
- STT: Liiga-puolustajaa syytetään rahanpesusta
- Nimet paperissa – suomalaistähti rustasi uuden sopimuksen suurseuran kanssa
- KalPa-vahti sairastuvalle – seura värväsi korvaajan
- Ulkomaalaisjätti lähtee Liigasta – tässä uusi seura
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan