HPK-kasvatti suuntaa Saksaan suomalaisvalmentajan alaisuuteen – takana huippukausi

HPK:ssa juniorimyllyn läpi käynyt Ville Järveläinen pelasi huippukauden Tanskan pääsarjassa, kun 50 runkosarjapeliin tarttui mehukkaat tehot 26+16=42. Nyt entinen Liiga-hyökkääjä suuntaa Saksaan suomalaisvalmentajan alaisuuteen.
Saksan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaava Bayreuth Tigers tiedottaa tehneensä yksivuotisen sopimuksen Järveläisen kanssa. Suomalaisvahvistus on seuralla jo kesän kolmas, kun se hankki aikaisemmin entisen KooKoo-hyökkääjän Juuso Rajalan tuomaan lisää tulivoimaa sekä Petri Kujalan joukkueen uudeksi päävalmentajaksi.
Saksa ei ole Järveläiselle uusi paikka. Hän edusti toissa kaudella Heilbronner Falkenia, joka pelasi niin ikään maan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla.
Päävalmentaja Kujala on valmentanut koko uransa ajan Saksassa. Neljä viimeistä kautta hän työskenteli EC Bad Nauheimissa, kunnes siirtyi keväällä Tigersiin.
- Connor McDavid pian samaan kastiin Jari Kurrin ja kumppanien kanssa?
- Ilveksellä ja HIFK:lla käsillä täysin erilaiset ajat – Tampereella tehtiin kyseenalainen ennätys, Helsingissä pian kaikkien aikojen pisteputki?
- Kummipoika ja -setä kohtasivat jääkiekkoliigassa perjantaina – ensiksi mainittu latasi kaksi maalia: ”Osaa ampua”
- HIFK:sta lähtenyt Olli Palola saanut uudessa joukkueessa mielettömän alun
- Uskomaton tapaus: Kovasti taklatun pelaajan keuhkoissa luultiin olevan reikä – ”Se olikin vain Ettanin löysää”
- SaiPa koki jälleen tylyn selkäsaunan Liigassa – viime aikaiset tilastot surullista luettavaa
- Mikko Rantanen mahtui suomalaisista mukaan – tässä TSN:n listaus NHL:n parhaista pelaajista
- Kärppien pelaajan reissuelämä jatkuu – siirtyy taas lainalle muualle
- Nimet paperissa! HIFK kiinnitti pitkäaikaisen luottomiehensä: ”Nousee varmasti kantamaan vastuuta tuloksesta”
- HIFK kiinnitti Kristian Vesalaisen ja Roope Taposen jälkeen kolmannenkin kovan nimen
- Sebastian Aho nousi NHL:n ykköseksi! Maaliputki haastaa isoimmat seuralegendatkin
- Sopimus taskussa – suomalaistaiturin ura jatkuu Ruotsissa
- Ilves-kannattajilta kova vastaus Tapparan sovinnon eleelle: ”Tulemme boikotoimaan”
- HIFK tiputtamassa isoja sopimusuutisia yhdellä ehdolla: ”Jos kymmenen tykkää tästä…”
- HIFK-ikoni Lennart Petrell paljastaa: Sai tarjoukset kolmelta muulta Liiga-seuralta – ”Se oli ainoa kerta, kun harkitsin vakavissani…”
- Ruotsi julkisti joukkueensa isännöimäänsä EHT-turnaukseen – mukana hirmuvireinen ex-Liiga-vahti
- HIFK täräytti julki merkittävän sopimusuutisen
- HIFK:sta lähtenyt Olli Palola saanut uudessa joukkueessa mielettömän alun
- Oletko huomannut tätä tilastoknoppia? Tapparan ja Ilveksen kohtaamisissa uskomaton yksityiskohta
- Kari Jalonen julkisti Tshekin EHT-nipun – Liiga-tähti mukana Ruotsin turnauksessa