Jokerit valmistautuu kovalla ryminällä tulevaan KHL-kauteen – fysiikkatestien tulokset lupaavat hyvää

Helsingin Jokerit palasi heinäkuun lopulla yhteisharjoituksiin, jossa mennään parhaillaan todella lujaa.
Ensimmäisten harjoituspäivien aikana on otettu selville, millaisessa kunnossa pelaajat ovat, sillä heille on pidetty erilaisia fysiikkatestejä.
Jokereiden fysiikkavalmentaja Hero Malin mukaan tulokset ovat näyttäneet hyvälle.
– Viime vuonna tulokset olivat paljon vaihtelevampia, nyt taas tasaisempia. Kun joukkue on tasainen, on helpompi suunnitella harjoittelua ja suorituskyvyn pitäisi olla tasaisempi, Mali kertoi Jokereiden verkkosivuilla.
Pelaajapuolella etenkin seuraikoni Tomi Mäelle testit ovat tuttua kauraa. Konkarihyökkääjä on edustanut Jokereita jo 14 vuotta, joten hän tuntee fysiikkatestitkin varsin hyvin.
– Aina nämä ovat samanlaisia. Vaikka ikää tulee lisää, niin jännitystä on ilmassa ja perhosia tulee vatsanpohjalle, kun kausi starttaa, Mäki hymyili.
Jokerit on nähtävissä pian myös tositoimissa, sillä joukkue kohtaa torstaina Vantaan Trio Areenalla Neftehimik Nizhnekamskin.
Lähde: Jokerit
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Hitti vai huti? Jokerit julkaisi uudet pelipaidat
- Paha menetys: Liiga-seuran nuori timantti lähtee Pohjois-Amerikkaan
- Suomen mestareilta pelaajauutinen
- Pelicans-kapteenisto julki: Tuore hankinta kippariksi
- Jokerit-hyökkääjälle jättimäinen pelikielto: tässä syy
- Pelicansin kotihallin nimi vaihtuu: ”Tämä sopimus on meille enemmän kuin yhteistyö”
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettiin – nyt löytyi uusi joukkue
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- Liigan mestaripuolustajalle hankala alku uusissa maisemissa: ”Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset”
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- NHL-toimittaja: Dallasilta kova päätös Mikko Rantasen suhteen
- MTV: Liiga-seuralle karmea takaisku juuri ennen kauden alkua!
- Nyt jysähti – TikTokista Liiga-seuran pääsponsori!
- MTV: Liigan seuran superhankinta karille – iso käänne!
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- Traaginen onnettomuus: Entinen maajoukkuekapteeni kuollut 45-vuotiaana
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa
- Hurja kaappaus vireillä: Jokereista tuttua pistetykkiä tuodaan Liigaan!