Legendaarinen venäläiskiekkoilija letkautti – vertasi sirkuseläimiä ja jääkiekkoilijoita hulvattomalla tavalla
Kuva: Ilari Isotalo
Venäläinen ex-jääkiekkoilija Aleksei Kovalev siirtyi kiinalaisen KHL-seuran Kunlun Red Starin valmennustiimiin. Hän toimii suomalaisvalmentaja Jussi Tapolan oikeana kätenä, kun Tapparan kaksi kertaa Suomen mestariksi luotsannut käskijä pitää ohjat käsissään.
Kovalevilla on edessän ehkä elämänsä kovin haaste: saada paikalliset jääkiekkoilijat ymmärtämään lajia yhä paremmin maassa, jossa kiekkokulttuuri on jos ei olematon, niin ainakin hyvin laiha.
– Heidän täytyy vain oppia ymmärtämään peliä. He ovat erittäin teknisiä pelaajia, mutta käytännössä kaikki on sidottuna suoritukseen. He käyttävät runsaasti energiaa työntekoon jäällä ymmärtämättä, että energia katoaa nopeasti. Ja sitä ei voi korvata. Mutta jos heille saadaan oikea ajatusmalli, ymmärrys oman energian käytöstä ja taktisista taidoista, sitten he näkevät pelin eri tavalla ja käyttävät fysikaalisia taitojaan oikein, Kovalev luetteli Sport-Expressin haastattelussa.
Kovalevin pääviesti on, että kaikkea voi kehittää ja opettaa.
– Kaikkea voi kehittää. Pääasia on halu kehittyä. Voit opettaa kaikkea. Jos karhut ja apinat ajavat polkupyörillä sirkuksessa, niin kiinalaiset voivat oppia pelaamaan jääkiekkoa, Kovalev letkautti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kiekko-Poikien Liiga-unelma murskaksi – seuralta suora ulostulo: ”Peiliin katsomisen aika”
- Janne Juvonen rustasi pitkän sopimuksen – tulevien vuosien osoite selvillä!
- Miro Karjalainen: surkea uutinen
- Uusi Leijona-ääni ylistää Antero Mertarantaa: ”Käsittämätön pätkä suomalaisessa selostushistoriassa”
- NHL jää taakse? Edmontonin suomalaispelaajasta tipahti iso huhu
- Jesse Joensuu huolestui – onko Leijonien identiteetti katoamassa?
- Ylivoimainen valinta – tässä Liigan paras pelaaja!
- Tuomari Antti Boman löi Liigalle jauhot suuhun!
- Antero Mertaranta jäi pois – tässä uusi Leijonat-selostaja!
- Aleksander Barkovista häkellyttävää puhetta
- SS: Liigaan kivikova paluumuuttaja!
- Näin Teemu Selänne reagoi TPS:n Pride-kohuun
- IS: Kanadalainen tutkapari siirtyy Liigaan!
- IL: Joonas Oden hyppää kilpailijan leiriin!
- Suomi koki historiallisen nöyryytyksen MM-kisoissa – IS: kova ratkaisu kulisseissa
- Nyt jysähti – HIFK julkisti yhdeksän uutta pelaajasopimusta!
- Näin Sofia Virta kommentoi lähtöään TPS:stä
- TPS reagoi Veli-Matti Savinaisen kohuun – Sofia Virta ulos seuran hallituksesta
- NHL jää taakse? Edmontonin suomalaispelaajasta tipahti iso huhu
- Leijonien maalitykki jättää SHL:n – MM-kultahyökkääjän uusi seura selvillä