No nyt! NHL:n ykkösvarausflopilta karua tilitystä: ”Jos valmentaja saa valita kokoonpanoonsa venäläisen tai ei venäläisen…”
 
										Kuva: Getty Images
					
		
		NHL:n kesän 2012 varaustilaisuuden ykkösvaraus Nail Jakupov jätti NHL-kaukalot kesän alussa ja siirtyi KHL-jätin Pietarin SKA:n leiville. NHL:ssä 350 ottelua pelanneen venäläishyökkääjän aika taalaliigassa jäi pahasti ykkösvarauksen tuomien suurten odotusten varjoon, eikä hän koskaan pystynyt lunastamaan paikkaansa todellisena NHL-tähtenä.
Taiturimainen Jakupov antoi lähtönsä jälkeen totisesti kuulua NHL-yhteisön asenteista venäläispelaajia kohtaan.
– Englannin kieli lähensi ihmisiä, mutta jokaisella oli kuitenkin erilainen mentaliteetti. Amerikkalaisilla on aivan erilaiset intressit. Tämä ei ole paha asia, mutta ei myöskään hyvä asia. Se on vain erilaista. Venäläisten kanssa on paljon helpompi kommunikoida. Enkä usko, että olemme ainoita jotka kommunikoivat keskenään – myös muiden maiden pelaajat pitävät yhtä keskenään. SKA:n ruotsalaiset eivät mene minnekään erikseen – yhdessä heillä oli paljon helpompaa ja kiinnostavampaa. Amerikkalaisten kanssa on helppo kommunikoida, koska he ovat ystävällisiä ja näkevät venäläisen tasa-arvoisena. On selvää, että tekopyhyyttä on vielä, mutta on kivaa kun ympärillä olevat ihmiset hymyilevät ja moikkaavat, Jakupov sanoi venäläissivusto Marca Hockey Newsin haastattelussa.
– Amerikassa he sanoivat minulle: ”Kaikki on hyvin, ei valittamista, hyvin tehty.” Jonka jälkeen ajattelen: ”Hitto, tämäpä on hienoa.” Seuraava päivä tulee, ja asiat eivät menekään niin hyvin. Kaikki on olevinaan hienosti ja valmentaja kehuu, mutta venäläispelaajan tulee tietää, että hän on aina puolueellinen. En usko, että venäläisillä on tuollaista asennetta muita kohtaan, mutta valitettavasti asia on vain näin. Venäläisiä syrjitään NHL:ssä. Jos valmentaja saa valita venäläisen tai ei venäläisen, venäläistä ei silloin laiteta kokoonpanoon, 24-vuotias nuorukainen jyrähti.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- Ässät rysäytti: tärkeä jatkosopimus julki
- SaiPa-pomo MTV:lle: Paljastus Raimo Helmisen jatkosopimusneuvotteluista
- HIFK: Ilari Melartista surkea uutinen!
- TPS: puolustajan sopimus revitty!
- Urheilucast: JYP havitellut toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tehomiehestä kova kilpailu
- Leijonien EHT-joukkueeseen muutos – Sveitsin pääsarjan pistetykki mukaan
- Tältä näyttää Sveitsin joukkue Tampereen EHT-turnauksessa
- Niclas Westerholm: uusi joukkue!
- NHL-seurat vaihtokaupoilla – suomalaistaituri uuteen joukkueeseen!
- Tässä Tshekin joukkue Tampereen EHT-turnaukseen – mukana Liiga-pelaajia
- HIFK: karu uutinen sairastuvalta!
- HIFK pelaajakaupoilla – haaviin maaliahne hyökkääjä!
- Kylmät kävi – Liigan viime kauden tehohyökkääjälle potkut Venäjällä
- Liigan viime kauden pistetykki: siirto Venäjälle
- Olli Jokinen paljasti: tällaiset treenit HIFK:lla on edessä ruman tappion jälkeen
- HIFK-faneilta näyttävä kannanotto seurajohtoa vastaan – katso kuva
- Urheilucast: JYP havitellut toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tehomiehestä kova kilpailu
- Jättipaljastus! MTV Urheilu: Näin Liigan sarjajärjestelmä on uudistumassa
- HIFK: Ilari Melartista surkea uutinen!
- No nyt! Vasta 17-vuotias Liiga-komeetta valittiin maajoukkueeseen
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			