KHL:ään siirtynyt suomalaistähti tykitti maalin heti debyytissään – yllätti ottelun jälkeisellä kommentillaan!
Kuva: Juha Tamminen
Viime kaudella komeat 40 tehopistettä TPS:n paidassa nakuttanut suomalaistähti Patrik Virta pelasi sunnuntaina KHL-debyyttinsä.
Slovan Bratislavan väreissä pelannut Virta iski joukkueensa ainoan osuman Metallurg Magnitogorskin jyrätessä vakuuttavaan 5-1 -voittoon.
Kotijoukkue meni menojaan jo avauserästä lähtien ja paukutti Bratislavan verkkoon kolme maalia ennen ensimmäistä erätaukoa. Päätöserässä ottelun viimeisen osuman taituroinut 22-vuotias Virta ei ollut tyytyväinen omiensa otteisiin.
– Vaikea peli meille. Metallurgilla on todella kova joukkue. Meidän tulee käyttää paikat paremmin hyväksemme, emmekä ehkä olleet ensimmäisessä erässä niin hyvin hereillä kuin kotijoukkue, Virta päivitteli Championatin mukaan.
KHL:n taso teki Virtaan hyvän vaikutuksen, mutta pärjääkö se suomalaisen mielestä kuitenkaan kotoiselle Liigalle?
– KHL on todella tasokas sarja. Ehkä toiseksi kovin heti SM-liigan jälkeen. Täällä on paljon hyviä pelaajia ja peli on nopeaa, Virta kiskaisi.
Virran kommenteista voi paistaa pienoinen kotimaan ylpeys, sillä KHL:ää pidetään yleisesti ottaen Euroopan kovimpana sarjatasona.
Lähde: Championat
LUE MYÖS:
- Urheilucast: Jokerit Leijonista tutun ex-HIFK-tähden kintereillä
- Lähde: Huippuseura lähellä sopimusta Leijonien tähtikaksikon kanssa
- HS: Jokereilta hirmukaappaus – Raimo Helmisen pistetykki haaviin!
- IS: Entinen Liiga-hyökkääjä pimahti täysin alasarjassa – vastustaja sai vakavia vammoja
- Anton Levtchi katosi Luulajan kokoonpanosta ja harjoituksista – taustalla karu syy
- Lähde: TPS-floppi sai lähtöpassit – tässä uusi seura!
- HPK iski pöytään kaksi pelaajakiinnitystä: ”Äärimmäisen arvokkaita joukkueellemme”
- Näkökulma: Tässä on Leijonien salainen ase olympialaisiin
- Yllätyspäätös: Liigasta tuttu venäläistähti lopettaa uransa 28-vuotiaana
- Joel Armia liekeissä NHL:ssä – nopeat hoksottimet johtivat komeaan maaliin
- Yle: Leijonat-tähti Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toisen Liiga-seuran riveihin!
- Suomalaisvahdilta yllätysilmoitus Tiktokissa: uusi seura!
- Leijonien joukkueeseen yllätysmuutos: ensikertalainen mukaan!
- Jokerit vahvistuu: Haaviin Nuorten Leijonien MM-mitalisti!
- Tapparasta tuttu tshekkijärkäle sai lähtöpassit Pohjois-Amerikasta – missä ura jatkuu?
- Paita kattoon – Marko Anttilan pelinumero jäädytetään!
- TPS pelaajakaupoilla: haaviin isokokoinen puolustaja!
- Tässä Kasimir Kaskisuon uusi joukkue – yllätysvalinta!
- IL: Nuorille Leijonille karmea uutinen NHL:stä?
- Jukurit: surkeita uutisia