KHL:ään siirtynyt suomalaistähti tykitti maalin heti debyytissään – yllätti ottelun jälkeisellä kommentillaan!

Viime kaudella komeat 40 tehopistettä TPS:n paidassa nakuttanut suomalaistähti Patrik Virta pelasi sunnuntaina KHL-debyyttinsä.
Slovan Bratislavan väreissä pelannut Virta iski joukkueensa ainoan osuman Metallurg Magnitogorskin jyrätessä vakuuttavaan 5-1 -voittoon.
Kotijoukkue meni menojaan jo avauserästä lähtien ja paukutti Bratislavan verkkoon kolme maalia ennen ensimmäistä erätaukoa. Päätöserässä ottelun viimeisen osuman taituroinut 22-vuotias Virta ei ollut tyytyväinen omiensa otteisiin.
– Vaikea peli meille. Metallurgilla on todella kova joukkue. Meidän tulee käyttää paikat paremmin hyväksemme, emmekä ehkä olleet ensimmäisessä erässä niin hyvin hereillä kuin kotijoukkue, Virta päivitteli Championatin mukaan.
KHL:n taso teki Virtaan hyvän vaikutuksen, mutta pärjääkö se suomalaisen mielestä kuitenkaan kotoiselle Liigalle?
– KHL on todella tasokas sarja. Ehkä toiseksi kovin heti SM-liigan jälkeen. Täällä on paljon hyviä pelaajia ja peli on nopeaa, Virta kiskaisi.
Virran kommenteista voi paistaa pienoinen kotimaan ylpeys, sillä KHL:ää pidetään yleisesti ottaen Euroopan kovimpana sarjatasona.
Lähde: Championat
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Carl Klingberg vertaili Liigan ja SHL:n eroja: ”Peli on kehittävämpää yksilöille ja yksilötaidoille”
- Jukurit-hyökkääjän sopimus purettu: ”Emme löytäneet sopivaa roolia”
- MTV Urheilu: Niklas Rubin avasi seurasiirtonsa taustoja – keskusteli entisen Kärpät-tähden kanssa
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Mestiksen pistetykki!
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!
- MTV Urheilu: Kultaleijonan uran jatko edelleen auki: ”Keskustelu on päällä”
- Liiga-seura kiinnitti U20 SM-sarjan pistekuninkaan koeajan päätteeksi
- Nuorten Leijonien ottelu peruttiin – turnauksesta synkkä tulos
- TPS:stä tuttu hyökkääjä: Ura ohi 30-vuotiaana!
- Oho! Olli Jokinen myönsi Aitiolle tylyn asian HIFK:n pelaajamateriaalista
- KSML: Liiga-seuran uusi palkkaus sai jättisakot rattijuopumuksesta – ei kertonut asiasta
- Tv:ssä: Liiga-kauden 2025-26 ilmaisottelujen lista julki
- VB: Liiga-seura kerää rahaa hirmuhankintaan – Jokereista tuttu tähti kiikarissa!
- IS: Kiekko-Vantaa kertoo – näin paljon sponsoreita lähti lätkimään Teemu Pulkkisen vuoksi
- Liiga-seura kiinnitti U20 SM-sarjan pistekuninkaan koeajan päätteeksi
- TPS:stä tuttu hyökkääjä: Ura ohi 30-vuotiaana!
- Kiekko-Vantaa: Entiselle Liiga-hyökkääjälle lähtöpassit!
- Nuorten Leijonien ottelu peruttiin – turnauksesta synkkä tulos
- 17-vuotias suomalainen loksauttaa leuat Ruotsissa – ilmiömäinen temppu!