Sebastian Aho viime kevään MM-katastrofista: ”Se teki itseluottamukselleni hyvää”

© Kuva: Getty Images

Sebastian Ahon NHL-seura on saanut uuden valmentajan. Pelaajalegenda Rod Brind’Amour ottaa seuran ohjat työskenneltyään ensin seitsemän vuotta apuvalmentajana. Aholta kysyttiin suhtautumista uuteen valmentajaan seuran verkkosivuilla.

– Olen tosi innoissani. Näin Rodin ensimmäistä kertaa tänään. Kaikki pitävät hänestä, ja hän on hyvä valmentaja meille, Aho sanoo.

Seuran kotisivujen haastattelussa kysyttiin myös viime kevään MM-kisoista, joissa Aho paukutti uskomattomat 18 tehopistettä kahdeksaan otteluun. Suomessa kisat muistetaan kirvelevästä puolivälierätappiosta Sveitsille, mutta Aholla oli kisoista positiivista sanottavaa.

– Pelasin siellä sentterinä ja se teki itseluottamukselleni hyvää, että pystyin pelaamaan maailman parhaita pelaajia vastaan nimenomaan keskushyökkääjänä, Aho kertoo.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.