Patrik Laineella ja Mikko Rantasella erikoinen dialogi – Jets-tähdeltä huima vertaus: ”Otan kohteliaisuutena”

NHL:n pistepörssin kärkipäässä keikkuva Mikko Rantanen on vienyt suomalaisfanien päähuomion tänä syksynä täysin ansaitusti. Colorado Avalanchen tehohyökkääjä on nakuttanut 17 ottelussa huimat pinnat 6+20=26.
Yksi Avs-tähden otteista vaikuttunut henkilö on verivihollinen ja maanmies Patrik Laine. Winnipeg Jetsille 16 kamppailussa tehot 8+2=10 nakuttanut suomalainen kuvaili Rantasta NHL.comin suomenkielisellä sivustolla melko erikoiseen sävyyn.
– Treenasimme yhdessä kesällä, joten tiesin hänen olevan kovassa kunnossa niin kuin aina, enkä ole yllättynyt siitä, että hän on liigan pistepörssin kärjessä. Mikko on mielettömän hyvä pelaaja. Se jätkä on eläin, Laine murjaisi aiemmin syksyllä.
Nyt Rantanen on pistepörssissä tarkalleen ottaen kakkosena. Hänellä tosin on saman verran pinnoja kuin Edmonton Oilersin kärkimies Connor McDavidilla (10+16=26).
– Laine on hauska kaveri. Otan tuon kohteliaisuutena, Rantanen heitti.
Jets-tähden ”eläin”-termi oli tarkoitettu mitä ilmeisemmin juurikin kohteliaisuudeksi.
– On ollut upeaa seurata, miten Mikko on mennyt joka kesä eteenpäin. Pelasin junnuissa häntä vastaan muutaman kerran. Mikko oli jo silloin hyvä, mutta hänestä on tullut viime aikoina vielä paljon parempi, Laine valaisi.
Rantasen liekehdinnän yksi suurimmista syistä on se, että hän on kotiutunut NHL-jäille edelleen paremmin ja paremmin.
– Aloitin kolmannen kauteni liigassa ja tiesin, mitä missäkin ottelussa ja kaupungissa oli odotettavissa. Enää ei tarvinnut miettiä, mitä tulee vastaan, millainen kaukalo on, miten fanit suhtautuvat, millaiseksi pelin tempo muodostuu ja mitkä joukkueet ovat hyviä ja mitkä huonoja. Silloin on paljon helpompaa pelata, Rantanen alleviivasi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lähde: Kaksi seuraa KooKoo-vahdin kintereillä
- Tässä USA:n ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin!
- Kanada teki ensimmäiset pelaajavalinnat olympialaisiin – lista vilisee NHL-supertähtiä
- Liigasta tuttu suomalaisvahti jatkaa uraansa ulkomailla – uusi joukkue selvillä
- Mestari-KalPa takoi tilikaudesta komeat voitot – ”Olemme todella tyytyväisiä”
- Jukka Jalonen teki ensimmäiset valinnat olympialaisiin – Kärpistä tuttu maalivahti mukana
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Lähde: Liigan tähtihyökkääjän uusi joukkue selvillä
- Lähde: Kärpät ja TPS taistelevat hirmuvahvistuksesta!
- AL: Tappara vahvistuu ruotsalaisjärkäleellä
- Niilo Halonen jättää Sportin – uusi seura selvillä
- Edmonton-valmennus teki karun tempun Kasperi Kapaselle
- Kärpät jysäytti kovan hankinnan Toronto Maple Leafsistä!
- Lähde: Liigan entinen pörssikuningas löysi uuden joukkueen!
- Ruotsin olympiajoukkueessa jättiyllätys!
- Oho! Kuusi ensimmäistä pelaajaa Leijonien olympiajoukkueeseen nimetty
- Karu käänne: Jesse Puljujärvi ja Kaapo Kähkönen juhlivat jo voittoa – toisin kävi