Leijonissa debytoinut hyökkääjä jatkamassa huimaa urakehitystään – herättää kiinnostusta jo rapakon takana
Kuva: Ilari Isotalo
Leijoniin murtautuneen Oula Palveen, 26, urakehitys on lähimenneisyydessä ollut hurjan kovaa. Vaikka TPS-hyökkääjä jäikin viime viikonlopun Karjala-turnauksessa pisteittä, on hänen nimensä taatusti kuumaa kamaa kansainvälisillä kentillä.
Vielä kaudella 2015-16 Mestistä Mikkelin Jukureissa pelannut hyökkääjä nousi tuota seuraavaksi kaudeksi Liigaan HPK:hon, josta tie vei viime kevääksi Turkuun. Sentteri on painanut tänä syksynä 18 kamppailussa hienot tehot 9+8=17.
Palveen otteet kiinnostavat myös kansainvälisillä kentillä.
Televisioyhtiö Sportsnet nimittäin paljasti nettisivuillaan, että viime viikonloppuna maajoukkuepaidassa debytoinut pelaaja oli muutamien joukkueiden tarkkailun kohteena. Kyseessä lienee NHL-joukkueiden tarkkailijat, vaikka kanadalaismedian jutussa ei sitä suoraan mainittukaan.
TPS-hyökkääjää oli tarkkailijoiden mukaan verrattu häntä vuotta vanhempaan Pär Lindholmiin. Ruotsalaissentterin tarina on samanlainen kuin suomalaistähdenkin. Kusmarkissa syntynyt 27-vuotias hyökkääjä pelasi menneinä vuosina maansa alasarjoja ponnistaen sittemmin pääsarja SHL:ään.
Nyt hän viilettää Toronto Maple Leafsin paidassa varaamattomana, eli ruotsalaisen tarinassa on yhtäläisyyksiä niin ikään varaamattoman Palveen urapolun kanssa.
– Olen sitä mieltä, että kun saan kaiken potentiaalin irti, niin kyllä siellä NHL:ssäkin voisi vedellä. Kehitys ei ole tietenkään koko ajan nousukiitoa, mutta nyt minulla on ollut hyvä meininki. Olen osoittanut hyvin tasoni kotimaisessa Liigassa, Palve oli itse sanonut SuomiKiekko-sivustolle viime viikolla.
Keuruulaislähtöinen hyökkääjä ei Leijonien paidassa vielä onnistunut avaamaan pistetiliään.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Joonas Lyytinen: osoite vaihtuu – huhutaan tähän Liiga-seuraan!
- IS: Liigaan tähtäävä Imatran Ketterä on pestannut uuden päävalmentajan
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Jokerit on Mestiksen mestari – pistetykki upeaan ennätykseen
- Liigan pudotuspeleissä kiusallinen ongelma: ”Vikaa on yritetty korjata koko päivän”
- Iso paljastus Ruotsin MM-joukkueesta!
- Tapparan apuvalmentaja sai työpaikan Ruotsista!
- Imatran Ketterästä kova lausunto: ”Tavoitteena on, että paikka Liigasta tulisi”
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- HPK:lle järisyttävä takaisku
- SaiPa menettämässä kaksi tähtihyökkääjäänsä
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Lukon tyhjennys jatkuu – Joni Ortio ja kaksi täsmävahvistusta pihalle
- IS: Liigaan tähtäävä Imatran Ketterä on pestannut uuden päävalmentajan
- Lukon tähtipuolustaja lähtee – IL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: Tappara värväämässä kanadalaispyssyn SHL:stä!
- HIFK:ssa käy jälleen ovi – kahdeksan pelaajaa lähtee!
- Lukossa käy ovi – taas yksi pistelinko ulos seurasta
- Joonas Lyytinen: osoite vaihtuu – huhutaan tähän Liiga-seuraan!
- Kova menetys! Ulkomaalaistähti jättää Lukon