Kaksoisolento löytynyt? Naisten olympiavoittajaa luultiin harjoituksissa Mikael Granlundiksi – ”En usko että hän piti asiasta niin paljon”
Kuva: Getty Images
Viime helmikuussa USA:n naisjoukkueen paidassa olympiakultaa napannut Hannah Brandt osallistui perjantaina NHL-seura Minnesota Wildin harjoituksiin ja aiheutti aluksi hämmennystä muutamissa Wildin pelaajissa ja valmentajissa.
Naisten ammattilaisliiga NWHL:n Minnesota Whitecapsia edustava 25-vuotias Brandt oli sonnustautunut samanlaiseen punaiseen paitaan kuin Wildin kärkiketjujen pelaajat ja muistutti kaukalossa luistellessaan monien mielestä erehdyttävästi joukkueen suomalaistähti Mikael Granlundia.
– Minun oli katsottava pari kertaa kuka oli kukin kaukalossa, Wild-hyökkääjä Zach Parise totesi NHL.comille.
Myös minnesotalaisjoukkueen päävalmentaja Bruce Boudreau joutui hieromaan silmiään:
– Hän näytti ihan mini-Grannylta (Granlund) siellä, Boudreau hämmästeli.
Brandt on syntynyt vain lyhyen matkan päässä Wildin kotikaupunki St. Paulista ja on ollut joukkueen kova fani heti sen aloitettua NHL:ssä kaudella 2000-01.
Hän olikin haltioissaan päästessään harjoittelemaan suosikkijoukkueensa kanssa. Oma suosikkipelaaja tulee kysyttäessä kuin apteekin hyllyltä.
– Mikko Koivu. On hullua että pääsin harjoittelemaan tänään hänen kanssaan, Brandt hehkutti.
Alavartalovamman vuoksi viimeiset kolme peliä missannut Koivu totesi, ettei ihmettele miksi jenkki on niin menestynyt omalla kiekkourallaan.
– Vähäisenkin harjoitteluajan jälkeen oli helppo nähdä hänen taitonsa, Wildin ja Leijonien pitkäaikainen kapteeni totesi ja myönsi saman kuin monet muutkin:
– Kun näin hänet ajattelin aluksi, että Grannyhan se siinä. En usko että hän (Granlund) piti asiasta niin paljon, Koivu hauskuutti.
Brandt totesi itse ettei ollut vertailusta moksiskaan.
– Hän on mahtava pelaaja, joten otan kaikki vertailut häneen ilomielin vastaan, olympiakullan lisäksi myös kaksi maailmanmestaruutta urallaan voittanut jenkkinainen totesi.
"I remember being 5 years old, I knew every single player on the team. I've always been a big Wild fan."
@HannahBrandt16 practiced with #mnwild as part of Girls Hockey Weekend pres. by @Schwans → ow.ly/CO4E30mZJcJ
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lähde: Jokerit voi saada vielä kovan vahvistuksen – haaviin oma kasvatti Pohjois-Amerikasta?
- Naisleijonille katkera tappio Ruotsia vastaan EHT:lla
- Urheilucast: HIFK:lle karmaiseva takaisku!
- Liiga-seura vahvisti: MM-hopealeijona ulos!
- MTV: Tapparan mestaripakilta suoraa puhetta Liigan harjoituspeleistä: ”Olen aina ollut sitä mieltä”
- Jarmo Kekäläiselle kovaa ylistystä Pohjois-Amerikassa – arvostus nousi pilviin
- Lukolle raju kylvetys – Ässät paineli murskavoittoon Satakunnan paikallisessa
- Liiga-seura lainasi maalivahtinsa Suomi-sarjaan
- Pelicans värväsi uuden pelaajan pakistoonsa: ”Näemme hänessä paljon potentiaalia”
- Ilvekseltä murheellinen taloudellinen tulos
- MTV: Tapparan mestaripakilta suoraa puhetta Liigan harjoituspeleistä: ”Olen aina ollut sitä mieltä”
- Liiga-seura vahvisti: MM-hopealeijona ulos!
- Urheilucast: HIFK:lle karmaiseva takaisku!
- Jarmo Kekäläiselle kovaa ylistystä Pohjois-Amerikassa – arvostus nousi pilviin
- Liiga-seura lainasi maalivahtinsa Suomi-sarjaan
- IL: Jatkuuko ura? Näin vastaa Atte Ohtamaa
- Lukolle raju kylvetys – Ässät paineli murskavoittoon Satakunnan paikallisessa
- Pelicans värväsi uuden pelaajan pakistoonsa: ”Näemme hänessä paljon potentiaalia”
- IS: Tapparalle surkea uutinen
- Urheilucast: Jussi Ahokas oli lähellä NHL-huippupestiä – neuvotteli tämän seuran kanssa!
