IS: Tomek Valtonen tarjosi sauman – suomalaispelaaja kaukaloon yli vuoden tauon jälkeen eksoottisessa maassa
Kuva: Juha Tamminen
Ilta-Sanomat kirjoitti torstaina, että yli vuoden pelaamatta ollut Miro Hovinen palaa kaukaloon vihdoin. Liigaa Pelicansissa yhteensä 64 ottelun verran pelannut suomalaispakki on kärsinyt lähivuosina loukkaantumisista, mut nyt hän saa tilaisuutensa Tomek Valtosen luotsaamassa joukkueessa.
Alle 18-vuotiaiden MM-pronssimitalisti kertoi aviisin mukaan hänellä olleen ongelmia polviensa kanssa Pelicans-aikoina. Kun sopimus loppui puolisentoista vuotta sitten, veti Hovinen hetken happea. Sitten hän alkoi etsimään uutta työnantajaa.
- Viime talvena jouduin harjoittelemaan yksin, mutta kesällä oli kiva, kun pääsi harjoittelemaan muiden sopimuksettomien pelaajien kanssa. Viimeiset 5–6 viikkoa olen ollut LeKin mukana jäällä.
Vaikka työpaikan löytäminen oli haasteellista, ei uran lopettaminen sinänsä painanut hänen mieltään.
- Olen aina ajatellut jatkavani vielä pelaamista. Mutta kun kesti niin pitkään, etten saanut näyttöpaikkaa tai sopimusta, niin kyllä usko oli koetuksella. Että onko tämä tässä. Onneksi kävi näin, ja Tomek antoi minulle mahdollisuuden näyttää.
Mahdollisuus tulee torstaina Podhale Nowy Targ -nimisessä joukkueessa, joka keikkuu 12 joukkueen Puolan pääsarjassa kolmantena.
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Ottelu keskeytettiin heti alkuunsa – SM-liigasta tuttu supertähti makasi liikkumattomana jäällä
- Tapparalle voitto CHL-avauksesta – karu yleisömäärä
- Jukka Jaloselta paljastus NHL-neuvotteluistaan – pesti oli lähellä
- Ässille kova vahvistus – tehomies tekee paluun
- Kärppien Liiga-mestari lensi ulos juuri ennen kautta – Jokereista tuttu mies tilalle
- Urheilucast: Jokerit siirsi katseen NHL:ään – uusi maalivahti tulossa?
- Patrik Laineen NHL-ura näytti olevan vaarassa – nyt tuli yllättävä tieto
- Liiga-seurojen CHL-kurimukseen helpotusta – palkintopottiin tuntuva korotus
- Jokerit jää taakse – kaksi pelaajaa löysi uuden seuran
- MTV: Juhamatti Aaltoselta kova näkemys – tässä Liigan musta hevonen: ”En olisi yllättynyt, vaikka olisivat kärkinelikossa”
- Jokerit jää taakse – kaksi pelaajaa löysi uuden seuran
- MTV: Juhamatti Aaltoselta kova näkemys – tässä Liigan musta hevonen: ”En olisi yllättynyt, vaikka olisivat kärkinelikossa”
- Tapparaa uhkaa nyt karu ratkaisu – NHL-seuralla on toinen vaihtoehto
- Patrik Laineen NHL-ura näytti olevan vaarassa – nyt tuli yllättävä tieto
- Jokerien tähti lähetti terveisiä Sportin faneille: ”Tuskin missään muualla”
- Liiga-seurojen CHL-kurimukseen helpotusta – palkintopottiin tuntuva korotus
- Jori Lehterä HIFK:n suuri kysymysmerkki – Ismo Lehkonen näkee selvän vaaran
- Jokerien paluu sai tylyn päätöksen – näin kapteeni kommentoi pelin jälkeen
- Jukka Jalonen kohtasi Leijonat vastustajana – myöntää suoraan: ”Todella outoa”
- Urheilucast: Jokerit siirsi katseen NHL:ään – uusi maalivahti tulossa?