Teppo Numminen on Arizona Coyotesin historian kiistatta parhaita puolustajia. Seura siirtyi Winnipegistä etelän aavikoille, ja Numminen meni organisaation mukana.

Hän pelasi seuran riveissä 1098 ottelua ja paukutti niissä 108 maalia. Lukemallaan Numminen oli organisaation puolustajien historian paras maalintekijä.

Nyt suomalaislegenda on kuitenkin sysätty syrjään ykköspaikalta. Viime yön maalillaan Oliver Ekman-Larsson nousi maalipörssin piikkipaikalle. Hän on iskenyt 109 maalia seuran riveissä pelaamissaan 627 ottelussa.

Ekman-Larsson on tuttu kasvo Ruotsin maajoukkueessa. Hän on urallaan voittanut muun muassa kaksi MM-kultaa ja olympiahopean.

Lue myös: Suomalaistulokas nostettiin farmista – iski samantien maalin NHL:ssä!

NHL Public Relations

@PR_NHL
Oliver Ekman-Larsson (627 GP) scored his 109th NHL goal to establish an @ArizonaCoyotes / Jets franchise record for career goals by a defenseman, surpassing Teppo Numminen (108 G in 1,098 GP). #NHLStats