Pelicans-leirissä ylistetään Juhamatti Aaltosen hankintaa: ”Viime aikaisia tuloksia Ruotsissa ei kannata liikaa tuijottaa”

© Kuva: Getty Images
Katso kaikki 64 jääkiekon MM-kisojen ottelua suorana!

Pelicans on tänään tiedottanut solmineensa loppu- ja ensi kautta koskevan sopimuksen hyökkääjä Juhamatti Aaltosen kanssa. Hän pelasi alkukauden Ruotsissa, mutta sopimus purettiin. Voit lukea lisää aiheesta tästä.

Surkean Ruotsin reissun takia monet ovat olleet skeptisiä Aaltosen suhteen. Pelicansin urheilutoimenjohtaja Janne Laukkanen kuitenkin luottaa uusimpaan hankintaansa.

– Aaltonen ei ole vain yksi Liigan, vaan yksi koko Euroopan taitavimmista jääkiekkoilijoista. Viime aikaisia tuloksia Ruotsissa ei kannata liikaa tuijottaa, sillä ne ovat monen asian summa, Laukkanen kommentoi seuran verkkosivuilla.

– Aaltosella on poikkeuksellisen valtava potentiaali, jonka ulosmittaaminen vaatii oikean ympäristön. Miehellä itsellään oli kova halu ja motivaatio tulla Lahteen, Janne Laukkanen kommentoi seuran verkkosivuilla.

Lue myös: Kärppien ykkösketju on Jussi Jokisen johdolla uskomattomissa liekeissä – tehomäärät vetävät hiljaiseksi

Jääkiekon MM-kisat: katso kaikki 64 ottelua ilmaiseksi ja suorana tästä.

Katso kaikki 64 jääkiekon MM-kisojen ottelua suorana!