IS: Mestis-seuran kapteeni joutui maksamaan joukkueen bussikyydin – isot rahavaikeudet jatkuneet jo pitkään

© Kuva: Leijonat.fi
Tekeekö Kaapo Kakko yli 59,5 pistettä?

Mestis-seura LeKi on ollut jo pidemmän aikaa isojen talousvaikeuksien kourissa. Nyt seuran rahahuolet ovat saavuttaneet uuden pohjakosketuksen.

Runkosarjan loppupuolella maksurästit olivat siinä pisteessä, että bussia vieraspelimatkalle ei koskaan saapunutkaan jäähallin pihaan, kertoo Ilta-Sanomat. Lopulta asia saatiin sovittua, kun joukkueen kapteeni Sami Laakso pulitti velanlyhennyserän omasta pussistaan. Loppujen lopuksi seura hyvitti kustannukset Laaksolle.

Nyt LeKi pelaa pudotuspelisarjaa Rovaniemen Kiekkoa vastaan. Pitkät välimatkat rasittavat seuran taloutta entisestään. Menestys ei tuo juurikaan lisää kilisevää kassaan. Tulevaisuudessa meno ei voi jatkua samanlaisena.

– Sanotaanko näin, että jos emme saa rahoituskuviota onnistumaan ja sitä kautta vanhoja läskejä pois, niin emme me kyllä tällä tavalla räpiköimällä aio jatkaa eteenpäin. Sitten teemme isoja muutoksia. Kassa pitää saada kuntoon, LeKin hallituksen puheenjohtaja Jukka Laakso kommentoi Ilta-Sanomien haastattelussa.

Tekeekö Kaapo Kakko yli 59,5 pistettä?