NHL-luotsi otti kantaa Leijonat-veskarin tilanteeseen: ”Hänellä on ollut todella hienoja esityksiä ja…”
Kuva: Getty Images
Edmonton Oilers-maalivahti Mikko Koskisen iltapuhde St.Louis Bluesia vastaan päättyi jo toisessa erässä 20 torjutun kudin ja kolmen päästetyn maalin jälkeen.
Viime aikoina Oilersin ykkösveskarin torjuntavire ei ole ollut parhaimmallla tasollaan, sillä sunnuntain Vegas Golden Knights-kamppailussa taakse upposi peräti kuusi kiekkoa.
Joukkueen päävalmentaja Ken Hitchcock vakuuttaa kuitenkin luottavansa edelleen 30-vuotiaaseen suomalaiseen.
– Hän on se kaveri johon luotamme. Hänellä on ollut todella hienoja esityksiä ja muutamia vaikeampia otteluita. Joka kerta kun hänellä on ollut vaikeaa, on hän palannut entistä parempana. Nyt hänellä on taas mahdollisuus kasvaa ja meillä mahdollisuus kasvaa hänen kanssaan, Hitchcock totesi TSN:lle ja jatkoi:
– Niin moni laukaus meni sisään (St.Louis Blues-kamppailussa), että halusin vain tilkitä vuodon.
Myös Oilersin tähtihyökkääjä Ryan Nugent-Hopkins puolusti Koskista, todeten ettei hän saanut juurikaan apua joukkueelta.
Koskinen on torjunut tällä kaudella Oilers-paidassa 47 ottelussa, joissa on napannut kiekot kiinni 90,8-prosenttisesti ja päästänyt keskimäärin 2,89 maalia ottelua kohden.
Hän allekirjoitti tammikuussa edmontonilaisjoukkueen kanssa kolmivuotisen ja 4,5 miljoonan dollarin vuositulot takaavan jatkosopimuksen.
LUE MYÖS:
- Aleksander Barkovista karu päivitys – tällainen sairausloma edessä
- Mestis-seura talousahdingossa – kauden jatkuminen vaakalaudalla
- Ässien murheet jatkuvat – taas kaksi pelaajaa sairastuvalle
- Suomen NHL-lupaus tulikuumassa vireessä – nousi pörssikärkeen
- Liiga-seuran valmentaja vaihtoon? Juhamatti Aaltonen esitti MTV:llä vielä synkemmän arvion
- Nyt tuli hurja siirtohuhu – NHL-supertähti Aleksander Barkovin korvaajaksi?
- Urheilucast: Jyrki Jokipakan palkka ei päätä huimaa – ”Hyviä päiviä Tappara-faneille”
- Aleksander Barkovin vamma – nyt Paul Maurice kertoo arvionsa
- Kultaleijona Sakari Mannisesta ikävä tieto – edessä pitkä sairausloma
- Sveitsin mestari kiinnitti Leijonat-taiturin – kahden vuoden sopimus
- Jussi Ahokas debytoi AHL-päävalmentajana – näin kävi
- Urheilucast: Jyrki Jokipakan palkka ei päätä huimaa – ”Hyviä päiviä Tappara-faneille”
- Aleksander Barkovin vamma – nyt Paul Maurice kertoo arvionsa
- Oula Palve avasi siirtoaan – tästä syystä hän päätyi Sportin riveihin: ”Ajattelin, että menen sellaiseen paikkaan…”
- Sveitsin mestari kiinnitti Leijonat-taiturin – kahden vuoden sopimus
- Nyt tuli hurja siirtohuhu – NHL-supertähti Aleksander Barkovin korvaajaksi?
- Artturi Lehkonen nöyryytti NHL-tähteä – Colorado kaatoi vielä suolaa haavoihin
- Kultaleijona Sakari Mannisesta ikävä tieto – edessä pitkä sairausloma
- Aleksander Barkovista ikäviä uutisia – edessä pitkä poissaolo
- HIFK-lupaus palasi tehokkaana – puhui suoraan vaikeista hetkistään: ”Silloin ei ehkä vielä osannut käsitellä sitä”