K18-tavaraa! Mestis-luotsi johdatti joukkonsa uskomattomaan temppuun – kommentoi kautta todella mielenkiintoisin sanakääntein

Jääkiekon Mestiksen kevät on ollut täynnä valtavaa draamaa. Runkosarjassa ykköseksi porskuttanut Hermes lähti kesälaitumille jo puolivälierissä, eikä kakkoseksi sijoittunut LeKikään yllä finaaliin. Paras seitsemästä -systeemillä pelattavassa loppuottelussa iskevät yhteen välierissä lempääläläislauman niputtanut KeuPa HT ja Ketterä.
Keuruulaiset pistivät ennen LeKiä pakettiin juurikin Hermeksen – eli hallitseva mestari on edennyt finaaliin runkosarjan kahdeksannelta sijalta voittamalla sen kaksi parasta joukkuetta.
Keuruulaisjoukkuetta ensimmäistä kauttaan käskyttävä Niko Härkönen oli kuvaillut runkosarjaa ja pudotuspelejä jo ennen niiden alkua varsin yllättävin, kenties K18-sanakääntein. Kommentit nosti perjantaina esille selostaja Markku Silvennoinen.
– Runkosarja on vähän sellainen esileikkivaihe, että siinä pieni räpeltäminen on ehkä sallittua, eikä sitä kukaan muista enää tulevaisuudessa, jos se itse akti onnistuu, ensimmäistä kauttaan päävalmentajana toimiva Härkönen latasi.
Sanat pitävät kyllä KeuPan kohdalla täysin paikkansa. Hallitsevan mestarin nousu finaaliin on ollut luokkaa uskomaton talven räpeltämisen jälkeen.
Suomen toiseksi korkeimman sarjatason finaalit alkavat ensi viikolla ja mestari on selvillä viimeistään 27. huhtikuuta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tapparan huippulupaus loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Ilveksen maajoukkuemies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura!
- Topi Rönni: Sopimus revitty!
- Mikä suomalaisnäytös! Mikko Rantanen ja Roope Hintz tekivät käsittämätöntä NHL-historiaa
- Varoitus Leijonat – Kanada julkaisi NHL-tähtiä vilisevän hirmujoukkueen MM-kisoihin
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista