K18-tavaraa! Mestis-luotsi johdatti joukkonsa uskomattomaan temppuun – kommentoi kautta todella mielenkiintoisin sanakääntein
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
Jääkiekon Mestiksen kevät on ollut täynnä valtavaa draamaa. Runkosarjassa ykköseksi porskuttanut Hermes lähti kesälaitumille jo puolivälierissä, eikä kakkoseksi sijoittunut LeKikään yllä finaaliin. Paras seitsemästä -systeemillä pelattavassa loppuottelussa iskevät yhteen välierissä lempääläläislauman niputtanut KeuPa HT ja Ketterä.
Keuruulaiset pistivät ennen LeKiä pakettiin juurikin Hermeksen – eli hallitseva mestari on edennyt finaaliin runkosarjan kahdeksannelta sijalta voittamalla sen kaksi parasta joukkuetta.
Keuruulaisjoukkuetta ensimmäistä kauttaan käskyttävä Niko Härkönen oli kuvaillut runkosarjaa ja pudotuspelejä jo ennen niiden alkua varsin yllättävin, kenties K18-sanakääntein. Kommentit nosti perjantaina esille selostaja Markku Silvennoinen.
– Runkosarja on vähän sellainen esileikkivaihe, että siinä pieni räpeltäminen on ehkä sallittua, eikä sitä kukaan muista enää tulevaisuudessa, jos se itse akti onnistuu, ensimmäistä kauttaan päävalmentajana toimiva Härkönen latasi.
"Runkosarja on vähä semmone esileikkivaihe, et siin pieni räpeltämine on ehkä sallittuu, eikä sitä kukaan muista enää tulevaisuudes, jos se ite akti onnistuu." -Niko Härkönen, KeuPan päävalmentaja ennen playoffien alkua. #Mestis #AsianYdin #IhanTommonePikkuneTarinaVaanRakenteilla
LUE MYÖS:
- Urheilucast: Näin paljon Oula Palve saa Sportilta – palkassa melkoinen yllätys
- Jokerien uusi päävalmentaja pani tuulemaan – iso muutos heti!
- Liiga-seuralle murskaava kaksoisisku – supertähden kausi ohi, toinenkin leikkaukseen
- Liiga-seura julkisti ensi kauden päävalmentajan – ”Tulee kansainvälisen tason huippupäävalmentaja”
- Jesse Puljujärvi ilmiliekeissä Sveitsissä – kaksi suomalaista pystynyt vielä parempaan
- Supertähti jäi ilman NHL-paikkaa – paluu Liigaan varmistui
- Leijonien MM-sankarille karu uutinen NHL:ssä – useiden suomalaisten kohtalo selvillä
- Nyt se on varmaa: Oula Palve palaa Liigaan – kahden vuoden sopimus
- IS: Tapparalla erikoinen tilanne – Kari Jalonen paljastaa: ”Ei ole koskaan ollut tuollaista”
- Mikko Rantasesta tuli yllättävä tieto – sopimus julki
- Urheilucast: Raimo Helmisen finaalikauden pistetykki takaisin SaiPaan?
- Supertähti jäi ilman NHL-paikkaa – paluu Liigaan varmistui
- Nyt se on varmaa: Oula Palve palaa Liigaan – kahden vuoden sopimus
- IS: Tapparalla erikoinen tilanne – Kari Jalonen paljastaa: ”Ei ole koskaan ollut tuollaista”
- NHL:n 50 parasta pelaajaa asetettiin järjestykseen – näin suomalaistähdet sijoittuivat
- Yle: Ismo Lehkoselta suorat sanat Jokerien tilanteesta: ”Ainoa rasti on…”
- Jokerit teki jättimokan – Topi Nättinen IS:lle: ”Iso, iso, iso epäonnistuminen”
- Leijonien MM-sankarille karu uutinen NHL:ssä – useiden suomalaisten kohtalo selvillä
- Mikko Rantasesta tuli yllättävä tieto – sopimus julki
- Kuusi suomalaista NHL:n siirtolistalle – mukana MM-Leijonien tehoduo
