Kuuluuko tällainen maa MM-kisoihin? Heittopussin pelaajat dominoivat todella noloa tilastoa kovalla kädellä

Jääkiekon lilliputtimaihin kuuluvan Italian koneet eivät ole ihan käynnistyneet Slovakiassa pelattavissa MM-kisoissa.
Joukkue on kärsinyt viidessä pelissä viisi tappiota, eikä se ole paukuttanut esimerkiksi yhtään ylivoimaosumaa – saatika osumaa! Maaliero on käsittämättön 0-38.
Riku-Petteri Lehtosen luotsaama maa on ollut kekkereiden surkein porukka ihan millä mittapuulla hyvänsä.
Joukkuetilastojen lisäksi myös henkilökohtaiset numerot ovat aivan järkyttävää luettavaa. Kuten järkikin sanoo, ei Italialla ole parasta pistemiestä viiden pelatun ottelun jälkeen.
Tehotilastossa pelaajat sentään dominoivat – jos listan kääntää päälaelleen.
Sen ”kärjessä” eli hännillä komeili ennen lauantain matseja Sean McMonagle lukemalla -11. Hän on ollut siis jokaisessa ottelussa reilut kaksi kertaa jäällä, kun omissa on kilissyt.
Turnauksen tehotilastossa kaikkiaan 18 huonoimman joukossa oli ennen lauantaita vain viisi jonkun muun maan pelaajaa kuin Italian.
Vähiten takaiskuilla on selvinnyt Giovanni Morini lukemalla -1. Hän tosin loukkaantui ja on täten pelannut vain yhdessä ottelussa. Toiseksi ”paras” lukema on Tommaso Traversan -3 – mutta kun sekin tuli yhdessä pelissä, on numero yhtä lailla nolo.
Italia yrittää kääntää kelkkansa lauantaina Norjaa vastaan. Maalla on edelleen mahdollisuus uusia sarjapaikka.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Leveyttä pakistoon – KalPa kiinnitti veteraanipuolustajan
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!