Liigan tuore mitalisti jätti ex-seuransa talvella – kiitti vanhaa työnantaajansa nyt hienosti: ”Emme tule ikinä unohtamaan sitä”

Liigan tähtipuolustajiin eittämättä kuuluvan Teemu Suhosen kevät oli sellaista aikaa, jota moni pelaaja ei todellakaan koe.
Pakki aloitti kautensa Jukureissa, mutta kun joukkueen jääminen runkosarjaan sinetöityi, vaihtoi pelaaja Mikkelin Tampereeseen ja Tapparaan.
Suhonen iski sarvipäissä 42 otteluun tehot 7+12=19, Tapparassa syntyi 13 ottelussa tehot 3+5=8 ja sittemmin 11 pudotuspelimittelössä pisteet 2+8=10.
Alkuperäinen lainasiirto muutti olemattomat menestysmahdollisuudet heti menestyssaumoihin.
Kuviosta tavallisesta poikkeavan teki lisäksi se, että helmikuun alussa tapahtunut siirtyminen Tapparaan oli ensiksi laina, mutta vapun alla Suhoselle kirjoitettiin kahden vuoden sopimus.
Jokseenkin poikkeuksellinen tarina sai upean päätöksen. Pelaajan kaulaan ripustettiin pronssimitali, kun Tappara löi kauden viimeisessä pelissä HIFK:n.
Vaikka tällaiset tähtien siirtymiset heikommasta joukkueesta kovempaan runkosarjan loppupuolella eivät ole täysin poikkeuksellisia, ei kyseistä kuviota todellakaan kaikki pelaajat kohtaa.
Suhonen kirjoitti perjantaina hienon tekstin Instagram-tililleen. Siinä hän kiitti nimenomaan Jukureita.
– Kiitos Mikkelille ja Mikkelin Jukureille kuluneesta neljästä vuodesta. Kohtelitte perhettämme hyvin. Emme tule ikinä unohtamaan sitä. Haikein mielin, mutta samalla innokkaana kohti Tamperetta, samalla joukkueen faniryhmiä kiittänyt tähti veisteli.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukon Nuutti Viitasaloa syytetään rahanpesusta – näin kommentoivat seura ja pelaaja
- STT: Liiga-puolustajaa syytetään rahanpesusta
- Nimet paperissa – suomalaistähti rustasi uuden sopimuksen suurseuran kanssa
- KalPa-vahti sairastuvalle – seura värväsi korvaajan
- Ulkomaalaisjätti lähtee Liigasta – tässä uusi seura
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan