Suoraa tekstiä! Jukka Jalonen tylynä Leijonien kitkerästä tappiosta: ”Nöyryyden puutetta”

KOSICE. Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen myöntää, ettei Suomi löytänyt parasta peliään tiistain Saksa-pelissä.
Alkulohko päättyi kitkerästi, kun Saksa kaatoi Leijonat lopulta maalein 2-4. Tulos oli pettymys, varsinkin vahvan avauserän jälkeen. Jalonen kertasi ensimmäisen 20 minuuttia olleen loistavaa peliä Leijonilta, sen jälkeen jotain tapahtui.
– Saksa on hyvä joukkue. Jos ei itse ole ihan parhaimmillaan, näissä peleissä voi hävitä, Jalonen pohti medialle.
Ottelussa nähtiin tilanteita, jotka eivät miellyttäneet kokenutta valmentajaa. Esimerkiksi Saksan avausmaali syntyi Suomen pelaajien keskeltä. Marc Michaelis pääsi iskemään osumansa ihan liian vapaasti.
– Se oli lepsu puolustpelaaminen. Kurkataan se vielä videolta. Jos me pelaamme noin, meidän pelit loppuu torstaina. Meidän pitää pelata jämäkämmin kiekollista pelaajaa eikä sa*tana maila pystyssä taivasta kohden. Pikkuisen sellaista näkyi. Ei paljoa, mutta muutamakin kerta riittää ja kiekko on verkossa omassa päässä, Jalonen pohti.
Lohkovaiheen päätöspeli tarkoittaa sitä, ettei Suomi voi voittaa enää A-lohkoa. Kakkostilan tuoma vastus ratkeaa vasta myöhemmin tiistai-iltana. Jalonen epäili, ettei kaikkien pelaajien lataus ollut ihan 100 prosenttinen Saksa-pelissä.
– Ehkä tässä oli vähän jotain nöyryyden puutetta välillä. Se pitää korjata, Jalonen naulasi.
Vastaan asettuu joko Venäjä, Ruotsi tai Tshekki. Riippuen tiistai-illan ottelusta Ruotsi-Venäjä.
– Ne ovat kaikki huippujoukkueita. Meidän pitää parantaa – sekä yksilötasolla että joukkueena. Ei mitään erityistä – hyvä keskittyminen vaihdosta toiseen ja laadukasta pelaamista. Simppeliä juttuja, asioita, joita ollaan sovittu ja jossa ollaan hyviä, Jalonen kiteytti.
LUE MYÖS: Leijonien tappiolla ikävät seuraukset – puolivälierissä vastaan kivenkova joukkue!
LUE MYÖS: Maalihanat tukossa! Kaapo Kakko kommentoi otteitaan: ”Ei meinaa upota millään, mutta…”
LUE MYÖS: Kiusallisia ongelmia! Leijonien ottelu keskeytynyt useita kertoja – taustalla outo ilmiö MM-kisoista
Ilari Isotalo, Kosice
Twitter: @IlariIsotalo
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- Tässä Henrik Borgströmin uusi joukkue!
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Ilveksen pajatso tyhjenee – hurja määrä lähtijöitä
- Leo Komarov jättää HIFK:n – myös tehopuolustaja lähtee