Näkökulma: IHANAA S*ATANA! Leijonien MM-kulta on kaikkien aikojen sensaatio

BRATISLAVA. Leijonien tuore MM-kulta on sensaatio, jota ei olla Suomessa nähty vielä koskaan.
Suomalaisryhmä teki lähes mahdottomasta mahdollisen, kun joukkue marssi ällistyttävällä tavalla Slovakian kisojen ykköseksi.
Mestaruus on kolmas Suomeen. 2019 siitä tekee poikkeukselliseksi tavan, jolla se tuli. Leijonat on pelannut pitkin turnauksen peliä, jota kelpaa ällistellä vielä pitkään.
Leijonat löi turnauksessa vuorotellen tähtisikermän tylyllä tavalla. Ratkaisupelien voitot Ruotsista, Venäjästä ja Kanadasta tulivat kaikki tavalla, joka ei jätä epäilylle sijaa. Leijonat pelasi oman identiteettinsä mukaista yhteistyökiekkoa ja löi vastustajansa rohkeasti pelaamalla.
Se jättää suomalaiselle kiekolle melkoisen perinnön tulevaisuudelle. Mediassa ehdittiin huokailla kisojen NHL-tähtien perään. Nämä tulokset todistavat, että yksittäisessä turnauksessa jopa NHL-megatähtien taitoero voidaan kuroa yhteistyöllä ja pelitapaedulla.
Jukka Jaloselle sulka hattuun – taas
MM-kulta on ennen kaikkea melkoinen sulka päävalmentaja Jukka Jaloselle. Kokenut valmentaja oli jo ennen kisoja yllättävän itsevarma.
– Me laitetaan tällä porukalla kaikki joukkueet maailmassa ahtaalle. Me tiedämme sen, Jalonen täräytti.
Kultajuhlat osoittavat, ettei Jalonen ollut väärässä. Leijonien MM-kulta on todellinen muistutus suomalaisen kiekon vahvuuksista.
Se sama vahvuus on hurmannut ympäri kiekkomaailmaa. Ei ole sattumaa, että sunnuntain finaalissa koko areena kannusti yhdessä Suomea. Niin slovakit, tshekit kuin venäläiset möykkäsivät Leijonien tahtiin.
Se kertoo paljon Leijonien tuoresta mestaruusjoukkueesta.
Ilari Isotalo, Bratislava
Twitter: @IlariIsotalo
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- HIFK jäi nuolemaan näppejään – ykkösvahti solmi NHL-sopimuksen!
- Entisen Liiga-vahdin pitkä sopimus mitätöityi – uusi joukkue löytyi
- Suomalaishyökkääjä saa kehuja Ruotsissa: ”Superurheilija”
- Sopimus purkissa – kultaleijona jatkaa uraansa ulkomailla
- Liiga-seuran ulkomaalaisvahvistus lähtee – tässä uusi seura!
- Topi Rönnin uusi joukkue selvisi!
- Sopimus purkissa – Jesse Puljujärven uusi seura selvisi!
- Lähde: Montreal virittelee jättihankintaa – tässä Patrik Laineen uusi tutkapari?
- Kristian Vesalaisen ensi kauden osoite selvisi – palaa tuttuun Liiga-seuraan!
- Liigasta tuttu maalivahti solmi uuden NHL-sopimuksen
- Liiga-seuran ulkomaalaisvahvistus lähtee – tässä uusi seura!
- Sopimus purkissa – kultaleijona jatkaa uraansa ulkomailla
- Entisen Liiga-vahdin pitkä sopimus mitätöityi – uusi joukkue löytyi
- Suomalaishyökkääjä saa kehuja Ruotsissa: ”Superurheilija”
- HIFK jäi nuolemaan näppejään – ykkösvahti solmi NHL-sopimuksen!