Leijonien maailmanmestaripuolustaja siirtyy valmentajaksi: ”Täältä on hyvä ponnistaa minne tahansa”

Pelaajauransa tähän kauteen Rauman Lukossa päättänyt vuoden 2011 MM-kultajoukkueen puolustaja Janne Niskala hyppää valmennushommiin jo tulevalla kaudella.
37-vuotias Niskala siirtyy Lukon A-nuorten apuvalmentajaksi yksivuotisella sopimuksella. Seuran urheilujohtaja Kalle Sahlstedt pitää kokeneen ammattilaisen saamista osaksi juniorivalmennusta isona asiana koko raumalaisen kiekkoilun kannalta.
– Tämä on upea juttu meille ja koko organisaatiolle. Niskala on todellinen legenda ja hän on auttanut meitä pelaajapuolella pitkään ja hartaasti. Hän lähtee nyt jääkiekkourallaan kohti uutta polkua ja auttaa jatkossa A-nuoria, Sahlstedt iloitsee seuran kotisivuilla.
– Niskalalla on tuore pelaajakokemus ja hän tuntee hyvin sen loikan, mikä pelaajan on otettava noustakseen A-nuorista Liiga-tasolle. Hän on erittäin arvokas lisä A-nuorten valmennukseen.
Lukon kapteenina kolmen viime kauden ajan toiminut 475 Liiga-ottelun veteraani on kiekkoillut urallaan myös NHL:ssä, AHL:ssä, KHL:ssä sekä Sveitsin ja Ruotsin pääsarjoissa. Ex-puolustaja voitti urallaan MM-kullan lisäksi MM-pronssia (2008) sekä olympiapronssia (2010).
– Uskon, että minulla on pelaajakokemukseni ja opintojeni myötä paljon annettavaa organisaatiolle valmentajana. Olen saanut toimia lukuisten huippuvalmentajien alaisuudessa, joilta on myös paljon hyvää oppia kertynyt. Raumalla juniorivalmennus on todella korkealla tasolla ja täältä on mahdollisuus ponnistaa minne tahansa kun tekee työnsä hyvin, Niskala kommentoi tuoretta pestiään Lukon kotisivuilla.
Valmentajasopimus on yksivuotinen. Koko juttu
#Lukko #JokaPäivä
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- SaiPa venytti Liigan finaalisarjaa – tähtipelaaja jätti ottelun kesken
- Leijonien MM-hyökkääjä rustasi NHL-sopimuksen!
- Kari Jalosen nippu teki päätöksiä: Leijonat-puolustajalle jatkosopimus, kohupelaaja vaihtaa maisemaa
- Tapparan huippulupaus loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Ilveksen maajoukkuemies vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura!
- Topi Rönni: Sopimus revitty!
- Mikä suomalaisnäytös! Mikko Rantanen ja Roope Hintz tekivät käsittämätöntä NHL-historiaa
- Varoitus Leijonat – Kanada julkaisi NHL-tähtiä vilisevän hirmujoukkueen MM-kisoihin
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Leijonille raju takaisku: NHL-konkari sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- Lehtitieto: NHL-lupaus siirtyy Liigaan!
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Ilveksen tehohyökkääjä loikkaa kilpailijan leiriin!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Tapparan huippulupaus loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Tässä Leijonien ketjut EHT-turnauksen avausotteluun – NHL-tähti pelaa!
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista