Sinetti: Leijonien maailmanmestari vahvistaa liigajoukkuetta, myös tehopakki takalinjoille
Kuva: Ilari Isotalo
Liigan runkosarjassa viime kaudella kolmanneksi sijoittunut, mutta jo puolivälierissä pudonnut Lahden Pelicans tiedotti nettisivuillaan uusista pelaajahankinnoista. Pakit Topi Jaakola, 35, ja kanadalais-yhdysvaltalainen Matteo Pietroniro, 20, ovat joukkueen tuoreimmat hankinnat.
Jaakolan sopimus on yksivuotinen. Pelaaja on nelinkertainen Suomen mestari sekä vuoden 2011 maailmanmestari.
– Liityn joukkueeseen todella hyvillä mielin. Olen kuullut paljon hyvää Pelicansin organisaatiosta. Täällä ymmärretään hyvän ilmapiirin merkitys ja itseäni inspiroi myös lätkävalmennuksen lisäksi se, että pääsen tekemään töitä sellaisten herrojen kuin Harri Hakkarainen ja Tommi Pärmäkoskikanssa, Jaakola kertoi.
– Harrin kanssa olemme harjoitelleet koko kevään ja hän oli myös isossa roolissa siinä, miten tänne päädyin.
Pietroniro saapuu Lahteen Yhdysvaltain juniorijääkiekon pääsarjasta, missä hän toimi viime kaudella Chicago Steelin kapteenina.
Pakki on profiililtaan pisteisiin pystyvä. Hän oli USA:ssa sarjan neljänneksi tehokkain puolustaja keräten 62 ottelussa tehot 18+31=49. Pudotuspeleissä hän oli koko sarjan pistepörssin kymmenes tehtaillen 11 ottelussa tehot 1+8=9. Pietroniron sopimus on yksivuotinen ja se sisältää lisäksi option kaudesta 2020-21.
– Pietroniro pystyy tekemään tulosta hyökkäyspäässä, mutta osaa olla myös erittäin inhottava pelaaja puolustuspäässä. Pelaaja, josta omat tykkäävät, mutta vastustajat vihaavat. Mies odottaa innolla pääsyä Lahteen kehittymään jääkiekkoilijana ja ottamaan seuraava steppiä urallaan, urheilutoimenjohtaja Janne Laukkanen sanoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Petteri Rimpinen vertasi MM-hopeajoukkuetta nykyiseen – kommentoi maalivahtien peluutusta
- Katso Nuorten Leijonien Tshekki-ottelu ilmaiseksi – TV-lähetykset, selostaja ja kommentaattori
- Nyt kulkee: Nuoret Leijonat teurasti Latvian – maalitykki tulikuumana
- Nuorten MM-kisojen supertähti sai Joonas Donskoilta kovaa löylytystä: ”Ylimielistä”
- NHL-seura näytti ovea Leijonat-puolustajalle!
- NHL rankaisi Anton Lundellia!
- Ketjut julki – Nuoret Leijonat sai huippu-uutisen!
- Hurja huhu Patrik Laineesta!
- Ruotsalaisseura värväsi kaksi Liigasta tuttua pelaajaa riveihinsä
- Ismo Lehkonen Ylellä: tälle Nuorten Leijonien hyökkääjälle enemmän vastuuta: ”Vapauttakaa tavalla tai toisella”
- Leijonat-puolustaja loukkaantui EHT:llä – joutuu pitkäksi aikaa sivuun
- Lehti: Liigan entinen pistelinko jätti NHL:n joulun aikana – miljoonasopimus puretaan!
- Ruotsalaisseura värväsi kaksi Liigasta tuttua pelaajaa riveihinsä
- NHL-kohulupaus Oscar Hemming: sopimussotku ratkesi – tässä uusi seura
- Hurja huhu Patrik Laineesta!
- Liiga-seuralle loistouutinen – pistetykki tekee paluun!
- Ketjut julki – Nuoret Leijonat sai huippu-uutisen!
- Kanadan juniorijoukkue käyttäytyi tökerösti MM-kisoissa: ”Kannamme täyden vastuun”
- NHL-seura näytti ovea Leijonat-puolustajalle!
- Tässä Nuorten Leijonien kentälliset MM-avaukseen!