Häh? Kaapo Kakko jäi asiantuntijoiden kommenteissa täysin Jack Hughesin varjoon – ”Paras varaus, joka on saatavilla”

Vaikka Kaapo Kakko on voittanut jääkiekon maailmanmestaruuden eri ikäluokissa jo kolmesti reilun vuoden sisään ja lisäksi hän huipensi niskalenkin Jack Hughesista henkilökohtaisesti selvästi parempaan panokseen miesten MM-kisoissa, ei suomalaiseen luoteta NHL:n varaustilasuuudessa.
Juhannuksena käytävässä draftissa ykkösenä napsitaan jenkki ja kakkosena Kakko, kuten spekulaatiot ovat antaneet olettaa jo pitkän tovin. Tähän marssijärjestykseen uskovat myös NHL.com-sivustolle asiaa kommentoineet asiantuntijat yksimielisesti.
Adam Kimelman, Mike G. Morreale ja Guillaume Lepage kommentoivat heidän mukaansa toisena napattavaa Kakkoa kieltämättä ihan hienoon sävyyn.
– Kakko oli näyttävä miesten MM-kisoissa. Hänet on helppoa nähdä pärjäävän NHL:ssä erinomaisesti ensi kaudella.
– Hänen käsityksensä pelistä on erinomaista. Hän nauttii painetilasta, kuten esimerkiksi nuorten MM-kisoista, suomalaisesta sanottiin viitaten alle 20-vuotiaiden MM-finaaliin, jossa Kakko kiskoi voittomaalin varsinaisen peliajan viimeisillä minuuteilla.
– Hän loisti NHL-pelaajia vastaan MM-kisoissa. Se on merkki siitä, että hän on valmis siirtymään taalajäille.
Silti Hughes on trion mukaan varaus numero yksi.
– Draftin lahjakkain pelaaja pitäisi varata ensimmäisenä. Hän muistuttaa Patrick Kanea.
– Hughes on paras varaus, joka on saatavilla tässä draftissa.
– Yksikään joukkue ei uskalla välttää mahdollisuutta valita pelaajaa, jolla on näin paljon potentiaalia.
Spekulaatiot Hughesin ja Kakon välillä voidaan lopettaa juhannusviikonloppuna, kun draft-tilaisuus on ohi.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Jesse Puljujärvelle ja kumppaneille karmea kylvetys – kaksinumeroiset tauluun!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen