Häh? Kaapo Kakko jäi asiantuntijoiden kommenteissa täysin Jack Hughesin varjoon – ”Paras varaus, joka on saatavilla”
Kuva: Getty Images
Vaikka Kaapo Kakko on voittanut jääkiekon maailmanmestaruuden eri ikäluokissa jo kolmesti reilun vuoden sisään ja lisäksi hän huipensi niskalenkin Jack Hughesista henkilökohtaisesti selvästi parempaan panokseen miesten MM-kisoissa, ei suomalaiseen luoteta NHL:n varaustilasuuudessa.
Juhannuksena käytävässä draftissa ykkösenä napsitaan jenkki ja kakkosena Kakko, kuten spekulaatiot ovat antaneet olettaa jo pitkän tovin. Tähän marssijärjestykseen uskovat myös NHL.com-sivustolle asiaa kommentoineet asiantuntijat yksimielisesti.
Adam Kimelman, Mike G. Morreale ja Guillaume Lepage kommentoivat heidän mukaansa toisena napattavaa Kakkoa kieltämättä ihan hienoon sävyyn.
– Kakko oli näyttävä miesten MM-kisoissa. Hänet on helppoa nähdä pärjäävän NHL:ssä erinomaisesti ensi kaudella.
– Hänen käsityksensä pelistä on erinomaista. Hän nauttii painetilasta, kuten esimerkiksi nuorten MM-kisoista, suomalaisesta sanottiin viitaten alle 20-vuotiaiden MM-finaaliin, jossa Kakko kiskoi voittomaalin varsinaisen peliajan viimeisillä minuuteilla.
– Hän loisti NHL-pelaajia vastaan MM-kisoissa. Se on merkki siitä, että hän on valmis siirtymään taalajäille.
Silti Hughes on trion mukaan varaus numero yksi.
– Draftin lahjakkain pelaaja pitäisi varata ensimmäisenä. Hän muistuttaa Patrick Kanea.
– Hughes on paras varaus, joka on saatavilla tässä draftissa.
– Yksikään joukkue ei uskalla välttää mahdollisuutta valita pelaajaa, jolla on näin paljon potentiaalia.
Spekulaatiot Hughesin ja Kakon välillä voidaan lopettaa juhannusviikonloppuna, kun draft-tilaisuus on ohi.
LUE MYÖS:
- IL: NHL:n televisiointi Suomessa jakautuu usealle eri taholle – kysymysmerkkejä yhä ilmoilla
- IS: Patrik Bartosakista tuli uusi tieto – sitten tähtivahti täräytti viestin Esko Seppäselle
- Liiga-hyökkääjän sopimus pistettiin silppuriin – uusi seura löytyi heti!
- Pohjois-Amerikasta kova väite: Liiga-seura voi menettää ykköstähtensä NHL:ään
- Kiekkotähti tekee hirmutuhoa Liigassa – IS: Topi Nättinen ällistyi: miten tämä mies saatiin Suomeen?
- Liiga-hyökkääjä löysi uuden pelipaikan ulkomailta – on seuran yhdeksäs suomalaispelaaja
- Ratkaisu tuli – ruotsalaisvahvistus ulos Liigasta!
- Ässille karuja uutisia: jälleen kaksi miestä sivuun – viime kauden tehomies viikkoja poissa
- Leijonien MM-ohjelma julki – Ruotsi sai selvän edun
- Yksi peli riitti Jesse Joensuulle – MTV: Jokereiden tähtihankinnasta pysäyttävä huomio
- Kärpät teki nyt suuren ratkaisun – ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Yksi peli riitti Jesse Joensuulle – MTV: Jokereiden tähtihankinnasta pysäyttävä huomio
- Liiga-hyökkääjä löysi uuden pelipaikan ulkomailta – on seuran yhdeksäs suomalaispelaaja
- Ratkaisu tuli – ruotsalaisvahvistus ulos Liigasta!
- Lukko koki ison takaiskun – näin kommentoi Tomi Lämsä
- Urheilucast: Jokereiden mitta täyttyi – jättiratkaisu vireillä!
- Leijonien MM-ohjelma julki – Ruotsi sai selvän edun
- Ukko-Pekka Luukkonen kuuli NHL-siirtohuhuista yllättävästä osoitteesta
- Ässille karuja uutisia: jälleen kaksi miestä sivuun – viime kauden tehomies viikkoja poissa
- Kiekkotähti tekee hirmutuhoa Liigassa – IS: Topi Nättinen ällistyi: miten tämä mies saatiin Suomeen?