Historiallinen päätös! Liiga-seura räväyttää: maksaa aloittavien junnujen harrastuksen – ”Ensimmäisenä Suomessa”
Kuva: Juha Tamminen
Rauman Lukko haluaa satsata uudella tavalla junioreiden houkutteluun jääurheilun pariin.
Liiga-seura kertoo tiedotteessaan uudistuksesta, jota kokeillaan vastaavassa laajuudessaan Liigassa ensimmäistä kertaa. Lukko paljastaa, että se haluaa jatkossa tarjota maksuttoman osallistumisen Leijona-kiekkokouluun sekä tyttökiekko- ja ringettekouluihin jatkuen aina ensimmäiseen ikäkausijoukkueeseen asti.
–Tämä on Lukko-perheeltä suuri ja hieno päätös, jolla haluamme varmistaa jokaisen lapsen pääsyn hienon harrastuksen pariin. Lukossa ja taustalla olevassa konsernissa edelläkävijän rooli on resurssien myötä vaade, joka pitää täyttää niin urheilussa, liiketoimissa kuin kabineteissakin, Raumalaiskiekkoilun Tuki ry:n puheenjohtaja Rafael Eerola linjaa.
Uudistuksella halutaan saada harrastajamäärät uudelleen nousuun. Jääkiekon ja muun jääurheilun harrastajamäärät ovat herättäneet paljon huolia. Raumalla talousalueen pieni koko, laskeva syntyvyys, lajin leimattu kalleus olivat syitä uudistukselle.
Suomessa on nähty aiemmin ilmaisia kiekkokouluja muun muassa Mestiksessä. Esimerkiksi SaPKon juniorit ovat päässeet tutustumaan jääkiekkoon maksutta.
Raumalla uudistus on silti historiallisen suuri, kun miettii lajikirjon laajuutta.
–Nämä perusteet olivat nyt riittävät rakentamaan Suomen ensimmäisen maksuttoman polun lajin pariin, Eerola tiivistää.
Samalla Raumalla halutaan panostaa myös junnujen valmennukseen. Yksi esimerkki tästä on Lukko-legenda Petri Vehasen hyppääminen nuorten maalivahtivalmentajaksi.
Leijonissa MM-kultaa keväällä 2011 torjunut Vehanen ryhtyy seuran maalivahtivalmentajaksi C2- ja B-ikäluokissa. Lisäksi Vehanen vastaa A-junioreiden ja Lukko-akatemian maalivahtivalmennuksesta.
–Viimeisen vuoden aikana Lukko on panostanut voimakkaasti nimenomaan huippu-urheilun kehittämiseen. Tänään siihen on saatu upeaa jatkumoa. Oman toimintamme kehittämisen lisäksi on loistava asia, että pystymme panostamaan lisää myös meille erittäin tärkeisiin sateenvarjoseuroihimme, joiden hyvinvointi ja elinvoimaisuus takaavat harrastamisen mahdollisuuden kotiseudulla, mutta myös lahjakkaimpien pelaajien kilpapolun Lukossa, Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt kommentoi.
Muokattu: 22.30: Mestiksessä on nähty jo aiemmin ilmaisia kiekkokouluja. Lisätty juttuun.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SaiPa iski pöytään kolme pelaajakiinnitystä – mukana entinen NHL-hyökkääjä!
- Mikael Granlund kovassa iskussa NHL:ssä – maaliputki venyy
- IL: Liigaan tähtäävä Mestis-seura räväytti – haaviin NHL:ssäkin pelannut suomalaisvahti!
- Kanadalle raju takaisku – NHL-superlupaukset ulos nuorten MM-kisoista
- Tässä Pelicansista lähteneen hyökkääjän uusi seura
- Katso Nuorten Leijonien MM-ottelut ilmaiseksi – TV-lähetykset ja selostus
- Kasper Kotkansalo takaisin Liigaan – Toimittaja: Tässä uusi seura
- AL: Viljami Nieminen vaihtaa seuraa Liigassa!
- Nuorista Leijonista tuttu maalivahti: lainapesti Pohjois-Amerikkaan
- Liiga-seura nappasi vahvistuksen Ilveksestä!
- Urheilucast: JYP teki hyökkäykseensä jättikiinnityksen
- Oho! HIFK:lle kaksi kovatasoista pätkävahvistusta
- Mestis-seura rysäytti: Haaviin Liigan konkarihyökkääjä
- Liigaan tähtäävä seura virittelee jymyhankintaa: ”Kolme kirjainta: NHL”
- AL: Viljami Nieminen vaihtaa seuraa Liigassa!
- Liiga-seura nappasi vahvistuksen Ilveksestä!
- Katso Nuorten Leijonien MM-ottelut ilmaiseksi – TV-lähetykset ja selostus
- Vaasan Sport julkaisi kriisitiedotteen: ”Tämä kausi on mennyt pieleen”
- Pelicans jysäytti jättimäisen sopimusuutisen!
- HPK rikkoi hiljaisuuden Kristian Vesalaisesta – siirtokorvausta ei tulossa?