NHL:n ”suomalaisjoukkue” hankki taas sinivalkoista väriä – näin pelaaja tienaa, GM kommentoi lyhyesti
Kuten media äskettäin kirjoitti, sopivat rapakon takana pitkään pelannut pakki Alex Lintuniemi ja NHL:n ”suomalaisjoukkue” Carolina Hurricanes taannoin vuoden mittaisesta kahden suunnan sopimuksesta.
23-vuotias puolustaja luuti Los Angeles Kingsin organisaatiossa saamatta koskaan mahdollisuutta NHL:ssä. Nyt Canesin puolella sellainen saattaa tullakin.
Puolustajan palkka on taalajäiden puolella 700 000 ja AHL:ssä 85 000 dollaria.
Carolinan GM Don Waddell tietää, mitä odottaa.
– Alex on luotettava ja kookas kahden suunnan puolustaja. Hän lisää syvyyttä organisaatiomme puolustukseen, Waddell sanoi NHL.comin suomenkielisen sivuston mukaan.
Lintuniemen lisäksi Canesin remmiin kuuluvat Sebastian Aho, Teuvo Teräväinen, Erik Haula ja Eetu Luostarinen.
Lähes kaksimetrinen ja yli satakiloinen järkäle on pelannut AHL:ssä 176 kamppailua pistein 8+52=60. Pudotuspeleistä kokemusta on yhdeksän ottelun verran. Pinnoja on kertynyt mallia 0+2=2.
LUE NHL:N TUOREIMMISTA MYÖS:
Suomalaiskonkari jättää liigakaukalot – siirtyy GM Jarmo Kekäläisen johtamaan Columbuksen leiriin
- Antti Pennaselta tiukka analyysi Rikard Grönborgin Ruotsista: ”Niin kuin tänäänkin huomattiin…”
- Liigan pistekuninkaan todellinen taso paljastui Leijonissa – Topi Nättinen HS:lle: ”Kyllä on vielä matkaa”
- NOCCO Hockey Games 2026 (Karjala-turnaus): Uutiset, tulokset ja Leijonien joukkue
- Atro Leppänen: jatko ratkesi!
- Leijonien voittomarssi huipentui – HIFK-tähti upotti Ruotsin
- Ilmaiseksi tv:ssä: Suomi ja Ruotsi iskevät yhteen EHT:llä – tv-lähetysajat ja selostaja
- HIFK-tähti Daniel Mäkiaho pettyi Leijonat-debyyttiinsä – ”Ei tekosyitä”
- Leijonat-tähti nousee kohisten NHL-seuran listoilla – ”Todella hyvää palautetta”
- SaiPa-tähti sai pikahälytyksen EHT:lle – askissa jo lauantaina
- Tässä ovat Leijonien kentälliset Ruotsi-otteluun