Nuorten MM-kisoissa torjunut ulkomaalaistähti siirtyy NHL:ään, kiitti liigajoukkuetta koskettavalla tekstillä – suomeksi!

Tsekkivahti Jakub Skarek pelasi itsensä Lahdessa jääkiekkoystävien sydämiin hänen loistettua Pelicansin maalilla. NHL-joukkue NY Islandersiin tiistaina siirtynyt veskari oli pidetty hahmo taitojensa, mutta yhtä lailla myös luonteensa puolesta.
Alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa vuoden vaihteessa mukana ollut maalivahti torjui pussinokissa viime kaudella 22 runkosarjan pelissä prosentein 90,6. Päästetyjen maalien keskiarvo oli 2,45. Tilastot eivät ehkä ihan kertoneet koko totuutta Skarekin taitotasosta.
Luonteesta sen sijaan kertoo maalivahdin hyvästelyviesti hänen Instagramin story-osiossaan. Se on nähtävillä 24 tuntia, ja Skarek julkaisi tuon tiistaina vähän iltapäivä yhden jälkeen.
Hämmentävää on se, että teksti on kirjoitettu suomeksi ja vieläpä oikein hyvin. Viesti kuului sanasta sanaan muokkaamattomana näin:
– Hei, haluan kiittää kaikkia Pelicans faneja mahtavasta tuesta viimekaudella, joukkuetovereitani, valmentajia ja huoltojoukkoja kärsivällisyydestä, auttamisesta ja tärkeistä vinkeistä ja avuista mitä olette aina antaneet mikä on auttanut minua paremmaksi ihmiseksi ja pelaajaksi.
– New York Islandersin organisaatio on tehnyt päätöksen että olen valmis ottamaan valtavan askeleen elämässäni ja urallani: taistelemaan pelipaikasta pohjois-amerikassa ja olen valmis hyväksymään tämän haasteen.
– Ilman teidän apuanne se ei olisi mahdollista. Uskokaa minua kun sanon että minulle ei ole helppoa jättää tätä kaunista kaupunkia sekä maata. Toivon että minulla tulevaisuudessa mahdollisuus tulla tänne takaisin. Kiitos kaikille. Hyvä Pelicans!
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- NHL-seuran suomalaislupauksesta kantautui surkeita uutisia
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Leveyttä pakistoon – KalPa kiinnitti veteraanipuolustajan
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- MTV Urheilu: HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Tässä vaihtoehto Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- SaiPalle paha takaisku: maalipyssy loukkaantui
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”