Piikki Patrik Laineelle? Winnipegin megatähti: ”Haluat pelata niiden kanssa, joiden kanssa kemiat toimivat”

Winnipeg Jetsin tähtihyökkääjä Mark Scheifele hehkuttaa tuoreessa haastattelussa miehen pitkäaikaista ketjukaveria Blake Wheeleriä tavalla, joka on osittain jopa tulkittavissa jonkin asteisena piikittelynä seuran suomalaistähti Patrik Lainetta kohtaan.
Varsinkin suomalaiset kiekkoseuraajat ovat Laineen kolmen NHL-kauden aikana ihmetelleet usein sitä, miksei hurjalla laukauksella varustettua suomalaista peluuteta ykkösketjussa joukkueen ylivoimaisesti parhaan sentterin – Scheifelen – rinnalla. Sen sijaan Scheifelen rinnalla on jo vuosien ajan viilettänyt isokokoinen voimahyökkääjä Wheeler.
Scheifelen tuoreista kommenteista voi joka tapauksessa päätellä, ettei tarvetta muutoksille ole jatkossakaan.
– Tämä asia on jotain synnynnäistä. Sitä joko on tai ei. Meillä klikkasi Wheelerin kanssa välittömästi. Ymmärrämme toistemme tekemisiä jäällä. Blake on todella älykäs pelaaja ja mielestäni olen sitä itsekin. Kyse on siitä, että ymmärrämme toisiamme ja sitä, mitä toinen jäällä tekee, Scheifele kertoo Jetsin sisäpiiritoimittaja Scott Billeckille ensimmäisten jääharjoitusten jälkeen.
– Mielestäni pelaajien välinen kemia on koko pelin tärkein elementti. Haluat pelata niiden kanssa, joiden kanssa kemiat klikkaavat. Et voi mitata pelaajien välistä kemiaa tilastoilla, Scheifele muistuttaa.
Jetsin johtavien pelaajien on isoissa Pohjois-Amerikan medioissa kerrottu olleen tyytymättömiä varsinkin yksipuolisena hyökkääjänä pidetyn Laineen työmoraaliin kaukalossa. Scheifelen tuoreiden kommenttien perusteella Laineen ei liene syytä odottaa nousevan kanadalaistähden rinnalle tasaviisikoin pelatessa myöskään alkavalla kaudella.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Ilves jäi Kärppien jyrän alle – näin kävi liigakierroksella
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- Tapparasta tuttu maajoukkuepakki NHL-jäille?
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Urheilucast: TPS, HIFK ja Ilves taistelevat nuoresta Liiga-tähdestä – jättitarjous pöydällä!
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- Kärpät jää taakse – Ville Pokan uusi seura selvisi!
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Tähti on syttynyt? 17-vuotiaalta hyökkääjältä huima Liiga-debyytti
- Mestis-kausi käynnistyy – nämä ottelut nähtävissä ilmaiseksi
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä