Aleksander Barkov innoissaan seuraan saapuvasta supertähdestä – ”Soittelemme päivittäin”
Kuva: Getty Images
Viime vuosien ajan NHL:n pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt Florida Panthers vahvistui kesän siirtomarkkinoilla yhdellä NHL:n parhaista maalivahdeista, kun Columbus Blue Jacketsin riveissä kahdesti Vezina-palkinnon nimiinsä kaapannut Sergei Bobrovski siirtyi Miamiin pitkällä jättisopimuksella.
Panthersin suomalaiskapteeni Aleksander Barkov on innoissaan seuran tuoreesta hankinnasta, joka terveenä pysyessään ratkaisee suurella todennäköisyydellä pantterilauman maalivahtiongelmat vuosikausiksi eteenpäin.
– Olen jutellut Bobrovskin kanssa joka päivä. Hän vaikuttaa todella, todella mukavalta jätkältä, jolle on helppo puhua. Hänen tekemisestään jäällä ja salilla näkee, kuinka ammattimainen hän on. Hän sanoi kesällä haluavansa voittaa ja uskoo, että täällä se on mahdollista. Se tuo meille itseluottamusta, Barkov kehuu venäläistähteä Panthersin verkkosivuilla.
Floridan ylivoimaisesti tärkein yksittäinen pelaaja on silti jatkossakin Barkov itse. Seuran tuore päävalmentaja Joel Quenneville aikoo peluuttaa kapteeniaan jatkossakin viime kaudelta tuttujen laitureiden, Jonathan Huberdeau’n ja Jevgeni Dadonovin rinnalla.
– Tuo on erityinen ketju. He tekevät monia asioita hyvin yhdessä. Heillä on allaan vahva kausi yhdessä ja he onnistuivat myös ylivoimalla. Tuo toimii, Quenneville kehuu tehonyrkkiään.
LUE MYÖS: Kotimaan Liiga ei kelpaakaan? Ilman NHL-paikkaa jääneen suomalaishyökkääjän kakkosvaihtoehto Ruotsissa!
LUE MYÖS: NHL:n ykköskierroksen varaus avasi Liiga-uransa ryminällä – pommitti heti kaksi maalia: ”Vähän jännitti”
LUE MYÖS: Kasperi Kapasen näyttöpaikka jää saamatta – Toronton megatähti solmi massiivisen jatkosopimuksen!
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pikkuleijonat – U18 MM-kisat 2026
- KalPalle karmeita uutisia – tähtikaksikko viikkoja sivussa
- Tyttöleijonat – U18 MM-kisat 2026
- Lähde: HIFK:sta tuttu pistetykki palaa Liigaan!
- Jonas Enlund löysi uuden joukkueen!
- Mikko Rantanen jatkoi kovaa virettään – nousi Olli Jokisen ohi
- Suomalainen NHL-superlupaus pahoissa riidoissa Liiga-seuran kanssa – uusi joukkue löytyi nyt!
- Hurja vahvistus: NHL-superlupaus vapautui nuorten MM-kisoihin
- Eetu Luostariselta vinkki Antti Pennaselle: Tämän Leijonat-tähden kanssa haluaisi pelata
- NHL:ssä ja Liigassa pelannut Christopher Gibson löysi uuden joukkueen!
- Jymy-yllätys: Leo Komarov huippuseuran riveihin!
- Leijonat-vahti lähti Kärpistä – kertoo nyt vaikeasta kaudestaan: ”Minua ei kohdeltu hyvin”
- Tomi Karhunen: uusi osoite Liigasta!
- Lähde: Sport-hyökkääjä vihjaili siirrolla – lähtee jo kesken kauden? ”Kaikki on mahdollista”
- Toimittaja: Tässä Kiekko-Espoon ensi kauden päävalmentaja!
- Monivuotinen MM-hyökkääjä: ura jatkuu Liigassa!
- Urheilucastin väite: Jokerit virittelee jättikaappausta Kärpistä!
- Antti Suomelasta iso uutinen!
- Karmea uutinen – HIFK-hyökkääjän kausi ohi!
- Liigan yleisömäärät huippulukemissa – yksi seura teki jättimäisen parannuksen