Nyt kuohahti! Liigassa tapeltiin suoraan aloituksesta – Pelicans tyrmää Ville Niemisen käskytyksen
Kuva: Juha Tamminen
Lahdessa nähtiin kuuma kiekoilta, kun Sport yllätti Pelicansin vieraskaukalossa maukkaalla 5-3-voitolla.
Ottelun eniten puhuttanut tilanne nähtiin toisen erän puolivälissä Sportin iskettyä itsensä jo 4-0-johtoon. Kotijoukkueen Taavi Vartiainen sekä vieraiden Erik Riska aloittivat suoraan aloituksesta nykyään harvinaisen nyrkkitappelun.
Tapahtuma puhutti paljon. Osa kiekkofaneista ihmetteli Tyrävisen tilannetta – hyökkääjä oli vetänyt jo pitkän vaihdon. Päävalmentaja Ville Nieminen komensi hyökkääjän varsin selkein ohjein kuitenkin takaisin kaukaloon.
– He (Vartiaisen) ketju jäivät sinne ihan sen takia, koska vetivät niin huonon vaihdon. Saivat jäädä selvittelemään vaihdon kokonaan. Tässä on kaksi päivää taukoa, se oli opetus heille, Nieminen vastasi Telian televisiomassa Liigan lehdistötilaisuudessa.
Samalla Pelicans halusi myös seurana puuttua spekulaatioon. Liiga-seura vakuuttaa, ettei taustalla ollut käskytystä tiputtaa hanskat.
– Haluamme heti alkuunsa korjata virheellisesti leviävän tiedon. Ville Nieminen ei ole käskyttänyt ketään tappelemaan, Pelicans kirjoittaa sosiaalisessa mediassa.
Sportin leiristä tilannetta kommentointiin maltilla. Joukkueen päävalmentaja Ari-Pekka Pajuluoma ymmärsi tappelun. Hän myönsi, että tilanne hyödytti kotijoukkuetta.
– Se herätti kotijoukkueen. Oliko se sitten Vartiaiselta huono ja väsyneen pelaajan ratkaisu? Ei mun mielestä. Se sai ainakin meidän penkin sekaisin. Riska lähti leikkiin ihan vapaaehtoisesti, Sport-valmentaja muistuttaa.
LUE MYÖS: Rehellistä puhetta! Jussi Jokinen avoimena törkytempustaan – otti yhteyttä heti telottuun pelaajaan: ”Pyysin anteeksi”
LUE MYÖS: Historiallinen voittoputki! Tappara dominoi tällä hetkellä Liigaa – murskasi taas vastustajansa
Voit katsoa tappelun Telian verkkopalvelusta tästä.
Haluamme heti alkuunsa korjata virheellisesti leviävän tiedon. Ville Nieminen ei ole käskyttänyt ketään tappelemaan. #Pelicansfi #liiga
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- PP: Tappara juonii megakaappausta siirtorajalla?
- IS: Nyt puhuu Janne Pesonen – karu paljastus kulisseista
- Jori Lehterälle ja Lukas Jasekille lätkäistiin pelikieltoa Liigassa!
- Kilpavarustelu jatkuu – Lukko teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Mestaripuolustaja vaihtaa Liiga-seuraa!
- Jesse Puljujärvi ilmiliekeissä! Takoo tuhoa Sveitsissä suomalaistutkaparin kanssa
- Asiantuntija Patrik Laineesta: ”Sarjan huonoin pelaaja”
- Aron Kiviharjun telomisella kova hinta! Jukurit-pelurille pitkä pelikielto
- Tässä ovat Mestiksen puolivälierien otteluparit!
- KooKoolta merkittävä sopimusuutinen: ”Kymmenentenä koko Liigasta”
- Sami Vatanen: surkea uutinen
- Tässä ovat Mestiksen puolivälierien otteluparit!
- Leijonat-hyökkääjän ura jatkuu Liigassa – ”Itseoikeutettu ykkössentteri”
- Christopher Gibson: uusi seura
- Lähde: Huippuseura yrittää palkata Ville Peltosen!
- Jesse Puljujärvi ilmiliekeissä! Takoo tuhoa Sveitsissä suomalaistutkaparin kanssa
- Aron Kiviharjun telomisella kova hinta! Jukurit-pelurille pitkä pelikielto
- KooKoolta merkittävä sopimusuutinen: ”Kymmenentenä koko Liigasta”
- Mestaripuolustaja vaihtaa Liiga-seuraa!
- Maajoukkuejärkäle teloi Aron Kiviharjua – pelikieltoa rapsahti