Raju ratkaisu! Ilves avaa Karri Kiven potkujen syitä: ”Ilme ja pelikuri hukassa”
Ilves tiputti jo aamusta maanantain kovimman uutispommin, kun seura tiedotti vaihtavansa valmentajaa vain seitsemän Liiga-ottelun jälkeen.
Kokenut Karri Kivi saa väistyä peräsimestä, kun vetovastuun nappaa Jouko Myrrä. Apuvalmentajana tunnettu käskijän johtamassa valmennusryhmässä jatkavat Olli Salo, maalivahtivalmentaja Markus Korhonen ja fysiikkavalmentaja Juha Koskela.
Ratkaisu on kova. Ilveksen johto perustelee päätöstä synkällä alkusyksyllä: tamperelaisryhmä on sarjassa viimeisenä kolmella pisteellä.
– Joukkueen pelillinen ilme, pelikuri ja puolustuspelaaminen ovat olleet hukassa liigakauden alettua, ja siksi päädyimme tekemään muutoksen, Ilveksen urheilujohtaja Timo Koskela muotoilee.
Uudelta valmentajalta odotetaan ryhtiliikettä. Ilveksellä on kasassa joukkue, jolta odotetaan menestystä.
– Meillä on kova luotto joukkueeseemme ja siihen, että Jouko Myrrä päävalmentajana yhdessä muun valmennusryhmänsä kanssa on oikea mies palauttamaan Ilveksen peli-identiteetin, mikä mahdollistaa myös paremman urheilullisen menestyksen, Koskela lisää.
Kivi ehti luotsata Ilvestä yhteensä reilut kolme kautta. 49-vuotias valmentaja saa kohteliaaseen tyyliin Liiga-seuran kiitokset menneistä vuodesta.
– Ilves-Hockey Oy haluaa kiittää Karri Kiveä viimeisten kolmen ja puolen vuoden aikana Ilveksen eteen tehdystä työstä. Hänellä on ollut tärkeä rooli seuran ja joukkueen toimintatapojen kehittämisessä, toimitusjohtaja Risto Jalo kommentoi.
LUE MYÖS: Potkut! Liiga-jumbo Ilves on erottanut päävalmentajansa
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- MTV Urheilu: Kultaleijonan uran jatko edelleen auki: ”Keskustelu on päällä”
- Liiga-seura kiinnitti U20 SM-sarjan pistekuninkaan koeajan päätteeksi
- Nuorten Leijonien ottelu peruttiin – turnauksesta synkkä tulos
- TPS:stä tuttu hyökkääjä: Ura ohi 30-vuotiaana!
- KSML: Liiga-seuran uusi palkkaus sai jättisakot rattijuopumuksesta – ei kertonut asiasta
- VB: Liiga-seura kerää rahaa hirmuhankintaan – Jokereista tuttu tähti kiikarissa!
- Tv:ssä: Liiga-kauden 2025-26 ilmaisottelujen lista julki
- Oho! Olli Jokinen myönsi Aitiolle tylyn asian HIFK:n pelaajamateriaalista
- IS: Kiekko-Vantaa kertoo – näin paljon sponsoreita lähti lätkimään Teemu Pulkkisen vuoksi
- HIFK:lla vaikea ilta – SaiPa antoi tylysti selkään
- Olli Jokinen tylytti HIFK:ta MTV:lle: ”Menestyvän organisaation malli on Tampereen Tappara”
- Tappara: iso peliliike!
- Oho! Olli Jokinen myönsi Aitiolle tylyn asian HIFK:n pelaajamateriaalista
- IS: Liiga-pomo kärähti ratista – sai jättimäiset sakot
- HIFK:lla vaikea ilta – SaiPa antoi tylysti selkään
- KSML: Liiga-seuran uusi palkkaus sai jättisakot rattijuopumuksesta – ei kertonut asiasta
- VB: Liiga-seura kerää rahaa hirmuhankintaan – Jokereista tuttu tähti kiikarissa!
- IS: Kiekko-Vantaa kertoo – näin paljon sponsoreita lähti lätkimään Teemu Pulkkisen vuoksi
- Tv:ssä: Liiga-kauden 2025-26 ilmaisottelujen lista julki
- MTV:n Liiga-tiimi julki: kaksi MM-kultaleijonaa mukaan!