Tapparan kanssa huhtikuussa sopimuksen tehnyt hyökkääjä lopullisesti muualle – paukuttanut syksyllä jo viisi maalia
Mestiksen sarjataulukon kärjessä avausviikonlopun pelien jälkeen keikkuva KOOVEE tiedotti kotisivuillaan, että se rustannut loppukauden kattavan sopimuksen Anton Ollikaisen kanssa. Jokseenkin erikoista tilanteessa on se, että hyökkääjä teki vasta huhtikuun lopulla Tapparan kanssa vuoden mittaisen pahvin.
KOOVEE:ta Ollikaisen tulo miellyttää. Hän edusti Mestis-poppoota aiemmin syksyllä ottelukohtaisella sopimuksella.
– Erittäin hyvä, että saimme kiinnitettyä hänet loppukaudeksi. Hän on loistava kahden suunnan hyökkääjä ja tehojakin tulee ihan mukavasti, KOOVEE:n päävalmentaja Miikka Kuusela myhäili seuran kotisivuilla.
26-vuotias laituri on rullannut viime ajat Liigan ja Mestiksen väliä. Esimerkiksi viime kaudella ensiksi mainitussa pelejä kertyi vyölle 11 kappaletta tehoin 1+0=1, sarjaporrasta alempana pelejä kertyi 33 kappaletta todella komein pistein 13+13=26.
– Anton on todella kilpailuhenkinen ja voitontahtoinen pelaaja ja hän tulee auttamaan joukkuettamme esimerkillään, Kuusela selvitti.
Tänä syksynä Ollikainen kerkesi pelata Tapparassa kaksi matsia pisteittä, KOOVEE:ssa hyökkääjän saldo kahdessa pelissä on toistaiseksi 2+0=2.
Jos ovat Liigassa hanat olleet tukossa, niin toinen on laulu alemmilla sarjatasoilla. Kun Suomen Cupin koitokset lasketaan mukaan, paukutti Ollikainen alkukaudella KOOVEE:n paidassa neljässä pelissä peräti viisi häkkiä. Nyt pelaaja on siis ainakin näillä näkymin lopullisesti KOOVEE:n.
Mestis-kauden kaksi ensimmäistä koitostaan varsinaisella peliajalla voittanut tamperelaislauma jatkaa urakkaansa keskiviikkona. Silloin vieraaksi saapuu nollassa pisteessä keikkuva K-Vantaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Näkökulma: Suomi-Italia on niin kaukana huippukiekosta ettei yleisö jaksa innostua edes maaleista
- Antti Pennanen paljasti huonoja uutisia HBO Maxilla!
- Slovakia hävisi mutta voitti – ”En ole ikinä juhlinut tappiota!”
- Ketjut julki: Leijonat kohtaa Jukka Jalosen valmentaman Italian
- Ruotsin NHL-tähdet vähättelivät katastrofitulosta – ”Ei ole väliä, pääseekö suoraan puolivälieriin”
- Näkökulma: Antti Pennanen on illallisen velkaa Ruotsin kurittomalle supertähdelle
- Jättisensaatio! Slovakia trillerin kautta lohkovoittoon – supertähden hölmöily kostautui
- Liigassa jysähti: jättimäinen sopimusuutinen
- Sveitsin supertähden loukkaantumisesta surkeita uutisia: kausi ohi!
- Leijonille surkeita uutisia!
- Ruotsi laukoi 60 kertaa Italian maalia kohti – Jukka Jalonen: ”En ole ikinä ollut tällaisessa pelissä”
- Ruotsin NHL-tähti paljasti kuka on Leijonien vaarallisin pelaaja
- LIVESEURANTA: Suomi kohtaa Ruotsin – Leijonat löi Ruotsille luun kurkkuun!
- Tuukka Rask tulistui Ruotsin supertähden tempusta: ”Olisin vetänyt kilvellä naamaan”
- Leijonat tositoimissa olympialaisissa: Suomi-Ruotsi tv-lähetykset ja selostajat
- Leijonien shokkitappiolla välitön vaikutus – tätä se tarkoittaa turnauksen jatkoa ajatellen
- Leijonat hävisi 1-4 – Miro Heiskaselta kova lausunto
- Antti Pennanen vahvisti kuka pelaa maalilla Ruotsia vastaan
- Mikko Rantaselta suorat sanat Leijonien skandaaliväitteestä
- Leijonat tositoimissa olympialaisissa: Suomi-Italia tv-lähetykset ja selostajat